Jaka jest cena bycia kierowcą?

Mamy rok 2018. Samochodów na drogach jest coraz więcej. Coraz więcej młodych osób decyduje się na zrobienie prawa jazdy od razu po osiągnięciu wymaganego wieku. Nic więc dziwnego, że tworzy się coraz to więcej tzw. OSK (Ośrodków Szkolenia Kierowców). Ich oferty są bardzo zróżnicowane, gdyż w Polsce mamy aż 16 kategorii prawa jazdy. Skupmy się jednak na tej najbardziej powszechnej, a zarazem potrzebnej – czyli kat.B. Aby w ogóle móc rozpocząć proces zdobywania prawa jazdy należy mieć ukończone 17 lat i 9 miesięcy, jednak sam egzamin możemy zdawać dopiero na miesiąc przed urodzinami.
Na co zezwala nam posiadanie takiej kategorii prawa jazdy? WORD w Szczecinie szczegółowo opisuje uprawnienia. Zezwala ona na kierowanie:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
b) pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
c)ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.
e) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat
Skoro już wiemy, jakie pojazdy mogą być przez nas kierowane, skupmy się na tym, co dla wielu najważniejsze.
Ile kosztuje prawo jazdy kat b?
Ceny kursów w różnych miastach wahają się zazwyczaj od 1200 zł do 1800 zł. Polecam na bieżąco sprawdzać oferty, szczególnie w okresie letnim, gdyż niektóre szkoły oferują kursy przyspieszone w znacznie niższych cenach. Ale sam kurs to nie wszystko. Należy pamiętać też o obowiązkowych badaniach lekarskich. Bez nich nie jest możliwe otrzymanie PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę), a co za tym idzie – rozpoczęcie kursu. Cena badań oscyluje zazwyczaj w granicach 150-200 zł. Do PKK potrzebne są również nasze zdjęcia. Wizyta u fotografa to wydatek rzędu 20-30 zł. Gdy zakończymy kurs, musimy zdać egzaminy wewnętrzne w OSK. Nie ma problemu, gdy uda się to za pierwszym razem. Jednakże w wielu szkołach za każdą kolejną próbę egzaminu praktycznego należy zapłacić tak, jak za dodatkową godzinę jazdy. Po zakończeniu całego kursu, możemy zapisać się na egzamin państwowy. Cena egzaminu teoretycznego wynosi 30 zł, za to praktyka aż 140 zł! Tak więc to, ile pieniędzy zniknie z naszego portfela, zależy już tylko od nas.
Udało się! Zdaliśmy egzamin! I co teraz?
Teraz musimy odebrać dokument. Cudownie, prawda? No nie do końca. Aby sam dokument został w ogóle zamówiony, musimy wyłożyć kolejne 100 zł 50 gr. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli chodzi o koszta prawa jazdy, jest to już ostatni wydatek.
Podsumowując, jeśli chcemy zostać kierowcą, musimy liczyć się z tym, że nie jest to tanie. Zakładając, iż wszelkie egzaminy uda nam się zdać za pierwszym razem, cena dokumentu wynosi średnio 2000 zł. Jednak jak powszechnie wiadomo, nie każdemu się to udaje, dlatego często koszta rosną. A to dopiero początek wydatków związanych z przygodą motoryzacyjną. Mimo wszystko, w dzisiejszych czasach warto mieć ten dokument, bo potrafi ułatwić życie. Szczególnie, gdy nasze miejsce zamieszkanie jest oddalone od wszelkiej cywilizacji. Dlatego prawo jazdy jest warte swojej ceny. I jeszcze jedno! Jeśli już zdecydujemy się je robić, to nie odpuszczajmy – szkoda naszego czasu i pieniędzy!

Testy to podstawa

Czy test to dobry sposób na sprawdzenie wiedzy? A może jednak lepiej byłoby odejść o takiej metody? To pytania, na które odpowiedzi poszukuje sporo osób. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ testy nie są najlepszym wyjściem, jeśli chodzi o diagnozowanie uczniów, studentów, kursantów czy w ogóle osób, u których trzeba sprawdzić poziom określonej wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here