kot

Zabawa z kotem jest niezwykle ważna dla jego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Aby jednak zabawa była naprawdę udana, ważne są nie tylko chęci, ale również odpowiednio dobrane zabawki. Każdy kot ma bez wątpienia całą serię swoich ulubionych. Po które warto sięgnąć i jak dokładnie prowadzić zabawę z kotem?

Wykorzystaj kocie instynkty łowcy

Koty mają bardzo silne instynkty łowieckie, dlatego wiele z nich uwielbia zabawy, w których mogą wykazać się swoimi zdolnościami. Warto to wykorzystać, ponieważ dzięki temu kot będzie znacznie bardziej zadowolony niż podczas innych zabaw, a do tego szkolenie przejdą wszystkie jego zmysły, umiejętność planowania i sprawność fizyczna.

Polowanie powinno odbywać się na ruchomy cel, najlepiej wydający ciche, szeleszczące dźwięki, które przypominają odgłosy gryzoni. Również sam cel musi być odpowiedniej wielkości, aby kot mógł go swobodnie złapać łapkami i ząbkami. Musi być odporny na jego pazurki i ząbki, aby przez przypadek mruczkowi nie stała się krzywda, dlatego od samego początku należy wybierać jak najbardziej solidne zabawki.

Jak mówi Kasia, właścicielka trzech kotów: – Do zabawy w polowanie najlepiej sprawdzają się wędki. Zawsze, kiedy bawiłam się z kotem wędką od AquaelZoo, zarówno ja, jak i moje koty mieliśmy z tego mnóstwo radości. Mogłam chować przed nimi zabawkę znajdującą się na końcu wędki, poruszać nią i naśladować bieganie myszy. Nigdy nie przepuściły okazji do tego, by zapolować na taką bezkrwawą ofiarę.

Przynoszenie zdobyczy

Koty nie tylko lubią polować, ale też przynosić zdobycz osobie, którą lubią. Dlatego tak wiele osób znajduje upolowane chrabąszcze, ćmy czy nawet myszki w swoich butach, pościeli albo w innym, niespodziewanym miejscu. Warto docenić takie zachowania kota i wykorzystać je podczas zabawy.

Zabawa w przynoszenie zdobyczy (aportowanie) nie wymaga zbyt wielu przedmiotów. Wystarczy pluszowa myszka, kulka albo inna drobna zabawka, która będzie dla kota łatwa do uchwycenia w zęby. Rzucając nią, zachęcimy kota do obserwacji, a także biegu po zdobycz. Czasem wymagane będzie co prawda kilkukrotne rzucenie zabawki, ale większość kotów z czasem zaczyna się nią interesować. Jeśli zabawa jest dla niego atrakcyjna, kot na pewno sam z chęcią przyniesie zdobycz, zachęcając do dalszej aktywności.

Zabawa w chowanego

Jeśli z jakiegoś otworu lub innej osłony wystaje kawałek przedmiotu, twój kot najpewniej próbuje go uchwycić łapkami. To dobra okazja, aby zachęcić go do dalszej zabawy i wysuwać zza jakiejś osłony kolejne, ciekawe przedmioty, na które mógłby zapolować. Chowając je i wysuwając ponownie, na pewno uda ci się zachęcić kota do zbliżenia się i zbadania zabawki. Przy okazji będziesz mógł obserwować, jak twój mały łowca zgrabnie chowa się za osłonami, czai na podłodze i podchodzi do swojej pluszowej ofiary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here