Charyzmatyczna osobowość, genialny pomysł na format oraz minimalne zaplecze techniczne w postaci kamery oraz komputera wystarczają do produkcji własnego programu. Jak się okazuje może to również przynosić autorowi programu spore profity. Zastanawiałeś się kiedyś czy można zarobić prowadząc kanał na Youtubie? W ostatnim czasie staję to coraz popularniejszym sposobem na zarobek wśród nie tylko młodych ludzi, ale również osób znanych z telewizji czy też pierwszych stron gazet.Choć możliwość wysokich zarobków przyciąga na Youtube wielu nowych twórców to wybijają się tylko nieliczni. Na jakie zarobki można liczyć i na czym zarabiają autorzy internetowych kanałów?
Podstawowym sposobem zarobków influencerów są reklamy. Sam Youtube wyświetla reklamę w kilku formatach takich jak reklamy video wyświetlane w oknie odtwarzania filmu zwane TrueView In-Stream oraz In-Stream. nakładka reklamowa In-Video, reklama displayowa w formie baneru wyświetlana po prawej stronie u góry od filmu oraz reklama True-View In-Display. Reklamy generowane są za pomocą Google Adwords czyli właściciela witryny Youtube. Warto zaznaczyć, że minimalną liczbą wyświetleń, która uprawnia kanał to 10 000 unikalnych odsłon.
Kolejnym sposobem są umowy partnerskie między autorami kanałów a dużymi firmami, których produkty są polecane przez znane twarze blogerów. To dużo bardziej opłacalny sposób na budowanie kapitału niż zyski z reklam. Na najlepsze kontrakty mogą liczyć oczywiście największe kanały posiadające dużą liczbę subskrypcji, aktywnych fanów oraz dużą liczbę unikalnych wyświetleń pod filmami. Przykładem takiej współpracy jest kampania firmy Castoramy, w którą zaangażowali zostali Panowie z 5 sposobów na…, Autorzy kanału 5 sposobów na… przedstawiali metody na majsterkowanie, używając do tego przedmiotów i materiałów dostępnych w Castoramie.
Podobnie jak w telewizyjnych produkcjach tak i tych internetowych spora część zysków pochodzi z polecania i lokowania produktów w filmach. Są one czymś odmiennym od otwartych kampanii reklamowych. Polecane produkty są sprytnie wkomponowane w film i zachęcają oglądającego do zakupu, w sposób pasywny. Metoda ta jest stosunkowo ryzykowna, ponieważ nikt nie lubi być oszukiwany. Dobrze wykonana jest w stanie przynieść duże zyski zarówno reklamodawcy jak i vlogerowi.
Pozytywnym przykładem wśród polskich blogerów mogą być autorzy kanału AbstrachujeTV. W filmie pod tytułem „Czego NIE mówią: Kierowcy, Pasażerowie”, zawarta jest subtelna reklama w postaci lokowanie najnowszego Citroena C4 Cactus.
Ile można zarobić na youtube?
Według badań średnie zarobki polskiego youtubera wynoszą około 9000zł. Według ankiet przeprowadzonych wśród samych zainteresowanych, 96% z nich zarabia za pomocą Adsense (system reklamowy Google). Z reguły nie są to wielkie kwoty, za 100 000 wyświetleń stawka wynosi około 2,40$ czyli około 9 zł. Potrzebne są więc milionowe wyświetlenia by zarobek był realny. Największą cześć zarobków pochodzi z współpracy z markami (branded content) oraz uczestnictwa w eventach. Pobocznymi działalnościami są: prowadzenie sklepu internetowego, streamy czy też wykorzystanie wizerunku w reklamach telewizyjnych.