Elektryk

Praca w zawodzie elektryka polega, w dużym skrócie, na montażu sieci elektrycznych oraz urządzeń elektrycznych i kontroli ich pracy. Praca elektryka potrzebna jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z energią elektryczną (w domu, w przedsiębiorstwie, elektryka samochodowa, itd). Warunki pracy elektryka zależą od tego, gdzie jest zatrudniony. Jeżeli pracuje on przy naprawie maszyn, będzie narażony na podwyższony poziom hałasu oraz wibracje. Praca elektryka na wolnym powietrzu z kolei wiąże się ze zmienną temperaturą i niedostatecznym oświetleniem. Czynnikami niebezpiecznymi i uciążliwymi, występującymi w tym zawodzie, są głównie ruchome części maszyn,obecność ostrych, wystających drutów itd., a także kontakt z niebezpiecznym napięciem. Dodatkowo elektrycy, pracujący w rozdzielniach energii elektrycznej lub przy naprawach awarii elektromagnetycznych borykają się z ograniczeniami, wąskimi przestrzeniami i dojściami, a także nierównymi i często bardzo śliskimi powierzchniami w przypadku pracy na słupach elektrycznych. Opisywane czynniki niebezpieczne bardzo często powodują choroby zawodowe.
Należy wspomnieć także o tym, że praca elektryka to nie tylko świadczenie usług elektrycznych, ale także bardzo często doradztwo w sprawach organizacji i wykonywania prac elektrycznych. Praca ta ma charakter indywidualny, jeżeli dotyczy napraw i konserwacji urządzeń, ale także zespołowy w przypadku instalatorstwa elektromagnetycznego.
Przeciętna praca elektryka trwa od 6 do 9 godzin dziennie. Co warto podkreślić, godziny jego praca nie są stałe- wiąże się to głównie z tym, że firmy produkcyjne, gdzie zazwyczaj pracują elektrycy, działają na trzy zmiany. Praca w zawodzie elektryka niesie ze sobą bardzo dużą odpowiedzialność, zarówno za prawidłową pracę maszyn, ale także a bezpieczeństwo osób na nich pracujących. Błędnie podłączony sprzęt może spowodować wypadek przy pracy, a co za tym idzie uszczerbek na zdrowie (w niektórych przypadkach prąd może spowodować nawet śmierć). Niefachowość wykonywanej pracy może spowodować utratę uprawnień do wykonywania zawodu. Elektryk, aby dobrze wykonać swoje zadanie, musi być skoncentrowany. Dodatkowo wymagana jest umiejętność logicznego rozumowania, a także podzielność uwagi. Elektryk musi umieć przewidywać skutki swojego działania. Jak widać, praca ta nie należy do najłatwiejszych. Powstaje pytanie Ile zarabia elektryk, za taką odpowiedzialną pracę To wszystko zależy od tego, gdzie pracuje i jaka ma odpowiedzialność. Elektrycy pracujący w dużych firmach, zajmujący się kontrolą nad dużym parkiem maszyn, zarabiają znacznie więcej od elektryków działających na własnej działalności. Zarobki oscylują w granicach czterech do siedmiu tysięcy złotych netto miesięcznie. Trzeba mieć przy tym na uwadze to, że praca ta to często praca na trzy zmiany, a także w niedziele i święta (w przypadku, gdy doszło do awarii elektrycznej). Aby wykonywać zawód elektryka najlepiej ukończyć technikum elektryczne, które w sposób teoretyczny przygotuje nas do zawodu, a następnie zdobywać wiedzę praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here