Wychowywanie małego dziecka to niezwykle wymagające zadanie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile nerwów i stresów może kosztować młodych rodziców opieka nad ich pierwszą pociechą. Często nawet najprostsze z pozoru rzeczy okazują się być sporym wyzwaniem. Jak nakarmić niejadka? Ile powinno ważyć dziecko? Co zrobić, żeby przekonać dziecko do ubrania zimowej czapki i ciepłego sweterka? Albo jak zareagować, kiedy po każdej odmowie nasza latorośl wybucha płaczem, a my pragniemy tylko chwili spokoju i jesteśmy gotowi zrobić wszystko, by tę chwilę w końcu dostać? Czas poznać rozwiązanie tych problemów!
Im ciekawsze potrawy, tym większy apetyt
Dzieci lubią poznawać nowe rzeczy. I lubią też rzeczy wymyślne oraz kolorowe, które z miejsca przykuwają ich uwagę. Dlatego jeśli Twoja pociecha jest niejadkiem i każda łyżka zupy oznacza trzecią wojnę światową albo godzinne negocjacje, warto urozmaicić serwowane potrawy. Nie chodzi o to, żebyś z miejsca zmieniał całą swoją kuchnię i posiłki, które do tej pory przygotowywałeś. Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że podasz je w inny sposób niż zazwyczaj. Stwórz na kanapce uśmiech z warzyw, dodaj do zupy makaron, który ma różne, śmieszne kształty. Spraw, żeby posiłki Twojego dziecka stały się dla niego przyjemnością i świetną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem, który musi wykonać kilka razy w ciągu jednego dnia.
Bądź tym, kogo naśladuje dziecko
Większość dzieci uczy się funkcjonowania poprzez obserwacje i naśladowanie innych osób. Najczęściej wybór pada na rodziców albo rówieśników, z którymi Twoja pociecha przebywa przez dłuższy czas. To bardzo ważna ciekawostka, która pomoże Ci lepiej poznać dziecko i sprawi, że wychowywanie stanie się dużo łatwiejszą oraz przyjemniejszą czynnością niż dotychczas. Jak wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu? Nic prostszego! Wyobraź sobie, że chcesz przekonać swoje dziecko do założenia czapeczki, na którą wyjątkowo nie ma ochoty albo do sweterka, który zdaje się parzyć jak ogień, kiedy tylko znajdzie się w pobliżu Twojej pociechy. Zamiast rozkazywać i prosić w kółko o ubranie jakiejś z tych rzeczy, pokaż dziecku, jak bardzo Ci się one podobają. Nie ma nic gorszego niż marnowanie czasu oraz tysiąca słów na prośby, które nie przynoszą ze sobą żadnego skutku poza zbędnymi nerwami. Załóż na głowę tę wyklętą czapeczkę i spraw, żeby Twoje dziecko jej zapragnęło. Przejrzyj się w lusterku, krzyknij z zachwytem jak pięknie w niej wyglądasz, a potem zapytaj domowników, czy podzielają Twoje zdanie (to bardzo ważne, żeby podzielali). Nie szczędź w słowach – chwal czapeczkę najbardziej, jak tylko się da, jakby była najpiękniejszą czapką jaką w życiu widziałeś. Bardzo możliwe zresztą, że nią jest, ponieważ jeśli dobrze wszystko zagrasz, to zagwarantuje Ci ona spokój i pewność, że Twoje dziecko się nie przeziębi. Dzieci, oprócz naśladowców, są także małymi zazdrośnikami. Kiedy zobaczą, że masz coś, co niezwykle się wszystkim podoba, to od razu zapragną to mieć. Naucz się robić pożytek z ich drobnej zazdrości i ułatw sobie w ten sposób życie.