Jak przebiega poród?

Po dziewięciu miesiącach przygotowań i oczekiwania na dziecko, w końcu przychodzi moment porodu. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. W ten dzień przyszłej mamie towarzyszy wiele różnorakich emocji. Począwszy od stresu, przez okropny ból i nienawiść do całego świata, aż po ogromne szczęście gdy maluszek pojawi się już na świecie. Kobieta, która pierwszy raz jest w ciąży, ma w głowie wiele pytań. Ile trwa poród?, Jakie są jego objawy?, Kiedy pojechać do szpitala?. W tym tekście postaram się rozpisać krok po kroku jak wygląda naturalny poród.
Poród dzielony jest na trzy etapy. Pierwszy etap rozpoczyna się w domu, drugi na sali porodowej, a trzeci to przyjście dziecka na świat. Pierwsze objawy, jakie pojawiają się przed porodem to najczęściej: odejście wód płodowych, ból krzyża i pleców. Do tego często dochodzą wymioty i biegunka. Oczywiście nie należy też zapominać o skurczach, jednak te na początku są tak lekkie, że prawie niewyczuwalne. Jeżeli u przyszłej mamy wystąpią wyżej wymienione objawy to znaczy, że nadejście maluszka jest już coraz bliżej. Warto wtedy spróbować się zrelaksować. Ciepła kąpiel w wannie, gorący prysznic, książka lub sen to najlepsze propozycje spędzenia początku porodu. Trzeba też zacząć liczyć skurcze, aby wiedzieć kiedy udać się do szpitala. Jeżeli pojawiają się one regularnie, nie dłużej niż co pięć minut należy wziąć pod pachę swoją torbę z wyprawką i pojechać do szpitala.
Wiele młodych kobiet zastanawia się, co wziąć ze sobą do szpitala. Po pierwsze odpowiednie dokumenty i koszulę nocną, najlepiej specjalną do karmienia. To jest podstawowa i najważniejsza rzecz do zabrania. Oczywiście kapcie, jakieś kosmetyki i ładowarki. To co powinno być potrzebne mamie dobieramy indywidualnie, ale nie ma sensu brać za dużo rzeczy. Sala szpitalna to nie pokaz mody. Nikt nie będzie na nas krzywo patrzył, gdy się nie pomalujemy, a na czytanie książek na pewno nie będzie czasu ani ochoty. Ważniejszą kwestią jest to, co zabrać dla malucha. Na pewno potrzebne będzie kilka ciuszków, czapeczki i skarpetki. Warto zabrać też rożek i kocyk dla dziecka oraz oczywiście paczkę pampersów. Listy z wyprawką można bez problemu znaleźć w internecie i zasugerować się nimi tworząc swoją własną. Ważne jednak, aby wyprawka była spakowana już kilka tygodni przed planowanym porodem.
Wracając do etapów porodu, drugi z nich zaczyna się w szpitalu. Najpierw trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty, a następnie położna przeprowadza podstawowe badania. Co jakiś czas sprawdzane jest też rozwarcie szyjki macicy. Będąc na sali porodowej, aby przyspieszyć przebieg porodu warto się ruszać. Spacery, skakanie na piłce to naturalne metody, które sprawią, że poród przebiegnie znacznie szybciej. Od pierwszych skurczy do właściwego porodu może minąć wiele godzin i trzeba być na to przygotowanym.
Gdy rozwarcie wynosi 10 centymetrów rozpoczyna się najważniejszy etap porodu. Polega on na parciu i wypychaniu przez matkę dziecka na świat. Gdy maluszek pojawi się na świecie, położna zabiera go na badania, a młodej mamie zostaje jeszcze urodzenie łożyska.
Jeżeli poród przebiegł prawidłowo i nie ma żadnych powikłań, kobieta zostaje przewieziona do sali szpitalnej, gdzie może w końcu cieszyć się swoim nowo narodzonym potomkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here