Starość nie radość

Praca, dom. I tak każdego dnia od nowa. Mija tydzień, miesiąc, rok, życie umyka nam między palcami, a my nawet nie wiemy, kiedy ten czas tak szybko minął.
Często zmęczeni tą pracą tylko czekamy na emeryturę. Wiemy, że jak już przepracujemy swoje lata, będziemy mogli odpocząć. Wiadomo, że emerytura emeryturze nie równa, ale ile wynosi najniższa emerytura? Od 2018 roku najniższa emerytura wynosi 1029,80 zł brutto. Czy to dużo? Oczywiście, że nie. Pracując tyle lat, zasłużyliśmy na więcej.
Kiedy wreszcie mamy czas zwiedzać świat, spełniać marzenia, to nie mamy pieniędzy, żeby to zrobić. Dlatego wizja emerytury nie dla każdego jest kolorowa.
Wiadomo, że wielu z nas wypracowało sobie wyższą emeryturę niż najniższa krajowa. Nie wszyscy jednak mieli tyle szczęścia, talentu czy też charyzmy, żeby jakoś się wybić, zawalczyć o lepsze stanowisko w pracy, żeby zarabiać więcej i mieć wyższą emeryturę.
Za taką emeryturę ciężko wyżyć, dlatego też często widzimy, że starsi ludzie sobie dorabiają. Jest to przykry widok, bo oni zasłużyli na wypoczynek, a ze względów finansowych nie mogą go zaznać. Jednak nie wszyscy emeryci mają tyle szczęścia, żeby chociażby sobie dorobić. Pracodawcy często chętniej przyjmą młodą osobę, pełną energii, świeżych pomysłów niż emeryta, który już nie jest w pełni swych sił.
Młodzi ludzie na początku swojej ścieżki kariery nieczęsto myślą o emeryturze. Przecież są młodzi. Młodość jednak szybko mija, lata biegną jak szalone i przychodzi zmęczenie i czas na emeryturę.
Młodzi jednak mają szansę polepszenia swojej przyszłości. Są programy oszczędnościowe, dzięki którym można co miesiąc odkładać daną kwotę na emeryturę i oprócz emerytury z ZUS co miesiąc dostawać drugą emeryturę. To dobry sposób na polepszenie swojej przyszłości i wewnętrzny spokój, że na starość starczy pieniędzy, żeby przeżyć i jeszcze pożyć.
Prawda jest taka, że życie jest coraz droższe, a rachunki trzeba płacić co miesiąc. Żeby żyć, musimy się odżywiać, a wiadomo, że jedzenie też kosztuje.
Obecnie tj. w 2018 roku wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Wiadomo, że im człowiek starszy, tym bardziej chorowity. W tym wieku częściej spotkamy znajomych w kolejce do lekarza niż w pubie przy piwie. Lekarz wypisze receptę i trzeba udać się do apteki. Leki nie są tanie, a nie oszukujmy się, rzadko się zdarza, że ktoś w wieku emerytalnym jest okazem zdrowia. Prędzej czy później każdego dopada jakaś dolegliwość.
Nic dziwnego, że starsi ludzie, którzy są samotni, lądują w domu starców, a nierzadko widzi się starszych ludzi żebrzących o jedzenie, bezdomnych, którzy szukają schronienia wszędzie, gdzie tylko się da.
W znacznie lepszej sytuacji są osoby, które mogą liczyć na małżonka, bo wiedzą, że razem dadzą jakoś radę. Jeszcze lepiej, jeśli mogą liczyć na dzieci, które pomogą i zaopiekują się rodzicami na starość.
Wizja przyszłości przeżytej za najniższą emeryturę nie jest usłana różami, warto zacząć od dziś myśleć nad lepszą przyszłością i odkładać na emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here