Każdy noworodek, który pojawia się na świecie, odczuwa naturalną potrzebę ssania. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa, ciepła oraz przynosi ukojenie. Błędne jest stwierdzenie, że wybór smoczka jest nieistotny i nie należy poświęcać temu zbyt dużo czasu i uwagi. Nieodpowiedni smoczek, może przynieść dziecku wiele szkody.
Czym, kierować się podczas wyboru smoczka dla niemowlaka?
Jaki smoczek jest odpowiedni dla malucha? Taki, który posiada cechy, takie jak:
- część smoczka, która przylega do zewnętrznej strony, jest prawidłowo dostosowana. Jej wielkość jest dopasowana do buzi dziecka.
- część smoczka, znajdująca się wewnątrz buzi malucha, powinna być miękka. Natomiast część znajdująca się między wargami, musi być twardsza.
- tworzywo, z którego wykonany jest smoczek powinno być bezpieczne dla dziecka. Nie może zawierać Biosfenolu A (szkodliwej, chemicznej substancji).
- smoczek powinien posiadać odpowiednie atesty.
- aby nie utrudniać oddychania maluchowi, zewnętrzna część smoczka, nie może być zbyt duża, nie może zasłaniać noska dziecka.
- od strony językowej, smoczek powinien być delikatnie spłaszczony, z kolei od strony podniebienia lekko wypukły.
- smoczek swoim kształtem powinien imitować brodawkę sutkową, w ten sposób właściwie jest stymulowany odruch ssania dziecka.
- najlepiej wybierać smoczek, który jest wykonany z lateksu lub silikonu.
- smoczek nie powinien posiadać sznurków, jest to niebezpieczne dla dziecka. Taki sznureczek może owinąć się wokół szyi dziecka.
- zawsze należy kupić kilka sztuk smoczka, aby mieć w zapasie i nie używać zabrudzonego.
- jeżeli dużo podróżujemy z dzieckiem, wybierzmy smoczek z opakowaniem podróżnym.
- rączka smoczka powinna być zaokrąglona, tak żeby była bezpieczna dla malucha.
- tarcza smoczka, powinna posiadać specjalne otworki, dzięki którym zapewniona jest odpowiednia wentylacja powietrza.
- aby skóra dziecka na buzi, nie była podrażniona to zewnętrzna część smoczka powinna być wykonana z delikatnego, hypoalergicznego tworzywa.
Przeczytaj też: http://glamourlook.pl/rozki-niemowlece-czy-warto-kupic-maluchowi/