Jak można zdać egzamin ISTQB

Egzamin ISTQB, niezależnie od poziomu, przeznaczony jest dla osób, które chcą zostać testerami oprogramowania komputerowego. Osoby, które podchodzą do zdawania egzaminu ISTQB, zazwyczaj nakierowują swoją karierę na zostanie: projektantem testów, analitykiem testów, inżynierem testów, konsultantem testów, a także test managerem, testerem akceptacyjnym oraz specjalistą IT.

Podejście do egzaminu jest dla każdego, kto tylko będzie chciał zdobyć wiedzę podstawową na temat testowania oprogramowania. Z doświadczenia wiemy, że egzaminy takie zdają również kierownicy projektów, którzy dzięki temu, chcą zdobyć więcej informacji na temat prowadzonych przez siebie projektów.

Egzamin ISTQB zdawać można na trzech poziomac -podstawowym, zaawansowanym oraz eksperckim. Jak sama nazwa wskazuje, poziom podstawowy, przeznaczony jest dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z ISTQB. Ważną informacją jest to, iż przystąpienie do egzaminu ISTQB nie musi być poprzedzone uczestnictwem w szkoleniu ISTQB. Do egzaminu podejść można bez uczestnictwa w szkoleniu, jednakże pewnym jest, iż szkolenie to niezwykle pomoże w otrzymaniu pozytywnego wyniku. Każdy egzamin oparty jest na sylabusie ISTQB. W roku 2018 pojawił się nowy sylabus ISTQB, który dostosowany jest do panujących trendów i problemów, poprzedni sylabus był nieco przestarzały.

Czy po egzaminie ISTQB poziom podstawowy mogę otrzymać kolejny poziom certyfikacji?

Jeżeli zdałeś egzamin ISTQB na poziomie podstawowym, możesz starać się o certyfikat z poziomu zaawansowanego oraz eksperckiego. Jak wspominaliśmy już wcześniej, każdy z egzaminów oparty jest o sylabus ISTQB. Co zawiera w sobie takie sylabus? Przede wszystkim podstawy testowania, w których znaleźć możemy zagadnienia, które odpowiedzą nam na pytania o: konieczności testowania, podstawowych procesach testowych, psychologii testowania, testowaniu ponownym i regresywnym, a także o oczekiwanych rezultatach i priorytetyzacji. Dowiemy się też o testowaniu w cyklu życia, testowaniu statystycznym, technikach projektowania testów, zarządzaniu testami oraz narzędziach wspierających testowanie.

Jednak jak przygotować się do egzaminu ISTQB, żeby zdać go za pierwszym razem?

Wiele osób uważa, że zdanie egzaminu nie jest niczym trudnym. Jednak nie jest to prawda. Niektóre pytania sformułowane są w taki sposób, że wszystkie odpowiedzi są do siebie bardzo podobne. Pierwsza rada to czytanie pytań uważnie, to pozwoli na wyłonienie poprawnej odpowiedzi. Jeżeli według Ciebie, poprawnych jest więcej niż jedna odpowiedź, powoli je eliminuj. Zacznij od błędów oczywistych, a następnie skup się na terminologii, definicji lub odpowiedzi. Nie spiesz się, czytaj pytania kilka razy i spróbuj je zrozumieć jak najlepiej. W każdym pytaniu znajdują się słowa, na których musisz skupić się wyjątkowo, są to: nie, nigdy, wszystkie oraz każdy.  Po napisaniu testu próbnego dokładnie sprawdź swoje odpowiedzi i wynik. Aby otrzymać wynik pozytywny, musisz odpowiedzieć poprawnie na przynajmniej 26 pytań.

Zanim przystąpisz do egzaminu, przerób dokładnie sylabus i rozwiąż przynajmniej 15 arkuszy w przepisowym czasie. To sprawi, że będziesz gotowy do przystąpienia do egzaminu i masz dużą szansę zdać do za pierwszym razem.

/źródło zdjęcia pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here