zdrowotne właściwości kurkumy
fot. Pexels.com

Kurkuma to popularna roślina przyprawowa, która potrafi nadać daniu egzotycznego posmaku. Zawarta w niej kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, który jest ogromnym wsparciem dla organizmu człowieka. Jakie właściwości zdrowotne ma kurkuma? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/kurkuma-wlasciwosci-zdrowotne/

Kurkuma – przyprawa pełna właściwości prozdrowotnych

Kurkuma jest kuzynką imbiru, lecz jest od niego łagodniejsza w smaku. Posiada charakterystyczny silnie barwiący żółty kolor. W medycynie naturalnej wykorzystywana jest od tysięcy lat. Jej prozdrowotne właściwości wynikają z obecności kurkuminoidów inaczej zwanych kurkuminą. Jest to mocny przeciwutleniacz, który świetnie rozprawia się ze stanami zapalnymi w organizmie. Kurkumina jest słabo wchłanialna – aby korzystać z pełnego potencjału tego przeciwutleniacza, powinniśmy spożywać go z czarnym pieprzem zawierającym piperynę, która poprawia jego wchłanialność aż o 2000 procent!

Korzyści ze spożywania kurkumy

Jakie właściwości prozdrowotne posiada kurkuma? Oto najważniejsze z nich.

  • Właściwości przeciwzapalne – kurkuma skutecznie likwiduje ogniska zapalne w organizmie – od infekcji wirusowych i bakteryjnych po cięższe stany chorobowe np. Alzheimer czy zwyrodnienie stawów.
  • Właściwości antyoksydacyjne – kurkuma chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Potrafi wyraźnie zneutralizować ich działanie. 
  • Właściwości wspomagające pracę mózgu – kurkuma pomaga zwiększyć poziom BDNF, przez co skutecznie walczy z chorobami niszczącymi mózg. Co więcej, kurkumina znacząco poprawia pamięć i koncentrację.
  • Właściwości wspierające układ sercowo-naczyniowy – kurkuma reguluje ciśnienie tętnicze i wspomaga krzepliwość krwi. Dodatkowo przeciwdziała utlenianiu lipoprotein o niewielkiej gęstości.
  • Właściwości przeciwnowotworowe – kurkuma to prawdziwy pogromca nowotworów. Zawarta w niej kurkumina zatrzymuje pojawianie się nowych naczyń krwionośnych w guzie oraz powstrzymuje występowanie przerzutów. Kurkuma jest niezastąpiona w profilaktyce raka przełyku, żołądka i jelita grubego.

Zobacz także: http://glamourlook.pl/nalewki-ziolowe-na-dobre-zdrowie/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here