Metody korekcji wad wzroku

Istnieje wiele wad wzroku, które utrudniają lub uniemożliwiają poprawne widzenie. Należą do nich astygmatyzm, krótkowzroczność, nadwzroczność i prezbiopia. Wady te znacząco komplikują codzienne funkcjonowanie, a także powodują szereg dolegliwości jak ból oczu czy głowy. Na szczęście można je skutecznie korygować. Jakie są możliwości wyboru?

Okulary na receptę

Okulary to najczęstsza i tradycyjna metoda korygowania wad wzroku. Ich zadaniem jest załamywanie światła, które następnie skupia się na siatkówce. Szkła są zawsze dobierane przez okulistę, który uwzględnia typ wady oraz jej stopień. Okulary, kiedyś nudne i problematyczne, dziś cieszą się popularnością. Wszystko za sprawą różnych oprawek, dzięki którym zyskują one ciekawy wygląd. Jeśli ktoś jednak chce od czasu do czasu odpocząć od okularów bądź zależy mu na ich braku, istnieje opcja sięgnięcia po soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe działają na tej samej zasadzie co okulary. Ponieważ zakłada się je na powierzchnię oka, umożliwiają one większą aktywność i pozwalają na uprawianie każdego typu sportu. Są także niewidoczne i nie mają na nie wpływu warunki atmosferyczne. Inaczej sprawa ma się z okularami, które mogą np. zaparować. Soczewki to nie tylko korekcja wad wzroku. Przykładowo, soczewki Acuvue zapewniają dodatkowo odpowiedni stopień nawilżenia oraz chronią przed promieniowaniem UV. Są one wykonane z miękkich i wygodnych materiałów. Soczewki Acuvue są dostępne dla różnych wad wzroku.

Laserowa korekcja wzroku

W przypadku wielu wad wzroku istnieje możliwość wykonania zabiegu laserowego, który polega na zmianie kształtu rogówki. Laserowa korekcja wad wzroku pozwala na ogół w pełni pozbyć się defektu, dzięki czemu nie ma konieczności noszenia okularów czy soczewek. Warto przedyskutować z lekarzem tę opcję, uwzględniając ewentualne ryzyko powikłań, które na ogół jest niskie. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa kilkadziesiąt minut, a okres rehabilitacji jest krótki. Wszystkie szczegóły są jednak ustalane indywidualnie.

Współczesna okulistyka potrafi świetnie korygować wady wzroku. Odpowiednio dobrane okulary lub soczewki pozwalają na poprawne widzenie. Istnieje także opcja zabiegu laserowego, który pozwala na pozbycie się wady. Wybór odpowiedniej metody jest zawsze indywidualny i za każdym razem powinien zostać przedyskutowany z lekarzem. Metody można ze sobą łączyć. Wiele osób korzysta zamiennie z soczewek i okularów, a decyzję o operacji można podjąć w dowolnym momencie życia – więcej dowiesz się na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/sposoby-korekcji-wzroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here