łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty wbrew pozorom jest kontuzją, która dotyczy nie tylko osób związanych z tenisem ziemnym. Nazwa takiego schorzenia wzięła się stąd, że jego powstanie odpowiada uszkodzeniu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Innym tłumaczeniu, oznacza to, że na rozwój łokcia tenisisty narażony jest każdy, kto wykonuje powtarzalne ruchy przedramion i nadgarstka. Schorzenie to może dotknąć zarówno sportowców, jak i pracowników biurowych czy stolarzy. Czym dokładnie jest łokieć tenisisty? Skąd bierze się to schorzenie? Jakie objawy mu sprzyjają? Jak leczyć łokieć tenisisty? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/lokiec-tenisisty-przyczyny-objawy-metody-leczenia/ 

Łokieć tenisisty – czym dokładnie jest? 

Żeby zrozumieć, czym dokładnie jest łokieć tenisisty, omówimy sobie najpierw czym jest staw łokciowy. Staw łokciowy składa się z trzech kości. Kości ramienia i dwóch gości w przedramieniu. Na staw łokciowy składają się również więzadła oraz ścięgna, które stabilizują stawy. Kiedy dochodzi do uszkodzenia lub przeciążenia stawu łokciowego, wówczas pojawia się uszkodzenie przyczepów mięśni prostowników nadgarstka. Jest to przyczyna mikrourazów powstałych podczas stałego, rutynowego wykonywania określonych ruchów. 

Łokieć tenisisty – dlaczego powstaje? 

Rozwój łokcia tenisisty nie dotyczy jedynie sportowców. Narażona jest na niego każda osoba, która nadwyręża przyczepy prostownika nadgarstka. Dochodzi do tej sytuacji wtedy, kiedy często powtarzalne są takie ruchy angażujące prostowniki nadgarstka jak pisanie na klawiaturze, pisanie długopisem, wnoszenie ciężkich przedmiotów. Jak więc widzimy, takie czynności wykonuje praktycznie każdy z nas. Grupy zawodowe, które są szczególnie narażone na rozwój łokcia tenisisty są to: malarze, muzycy, stolarze, hydraulicy oraz cieśle. Czynnikiem ryzyka jest nie tylko narażenie zawodowe, ale również uprawianie niektórych sportów. Jak możemy się domyślić zwłaszcza tenisa. Innym czynnikiem ryzyka jest również wiek, występowanie łokcia tenisisty diagnozowany jest najczęściej u osób w wieku od 30 do 50 lat. 

Jakie są objawy łokcia tenisisty? 

Objawami łokcia tenisisty są:

  • osłabienie siły mięśniowej
  • nasilający się ból podczas skręcania przedramienia na zewnątrz
  • nasilający się ból podczas aktywności wyprostowanej nadgarstka
  • ból odczuwany po bocznej stronie stawu łokciowego
  • trudność podczas wykonywania prostych czynności takich jak np. podawanie ręki na przywitanie czy podnoszenie szklanki z napojem
  • tkliwość podczas badania palpacyjnego i opukiwania 

Łokieć tenisisty – leczenie 

Po postawieniu diagnozy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Powinno się ograniczyć wykonywanie takich ruchów, które nasilają ból stawu łokciowego. Kiedy łokieć nie jest nadmiernie przeciążony, możliwa jest sprawna regeneracja uszkodzonych tkanek. W związku z tym, że łokieć tenisisty nie ma podłoża zapalnego, stosowanie maści przeciwzapalnych nie przynosi pożądanych efektów. Całość sprowadza się do regeneracji. 

Zobacz też: http://glamourlook.pl/plan-treningowy-co-powinien-zawierac/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here