Katar u niemowlaka - przyczyny i leczenie

Niemowlęta mogą przeziębić się zdecydowanie szybciej niż dorośli, gdyż ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Czasem wystarczy lekki przeciąg by maluch złapał katar, a leczenie może mieć różny przebieg.

Przyczyny kataru u niemowląt

Do najczęstszych przyczyn zalicza się oczywiście przeciągi oraz duże wahania temperatur np. pomiędzy temperaturą powietrza na spacerze, a w budynku. Maluchy często przeziębiają się także podczas kąpieli, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest o choćby kilka stopni za niska, co nie zawsze rodzice są w stanie odczuć. Zdarza się również, że przyczyną kataru jest zbyt grube ubieranie dziecka. Rodzic często przesadza w drugą stronę, opatulając niewolę warstwą ubrań i podwójnymi kocykami. Dziecko zaczyna nadmiernie się pocić, co sprzyja przeziębieniom. Powodem kataru mogą być również infekcje wirusowe, bakteryjne i alergie.

Ile trwa katar u niemowlaka?

Wszystko zależy od jego przyczyny. Przy zwykłym, lekkim przeziębieniu katar trwa kilka dni i nie towarzyszą mu żadne inne objawy. Wystarczy wtedy oczyszczać nosek dziecka za pomocą gruszki lub innych przeznaczonych do tego urządzeń i przeczekać. Przy zatkanym nosie można również stosować sól morską dla niemowląt, oczywiście po konsultacji, chociażby telefonicznej, z lekarzem.
Jeśli jednak katarowi towarzyszą także inne objawy, takie jak gorączka, kaszel czy bóle objawiające się płaczem dziecka, należy niezwłocznie udać się do lekarza, bądź zamówić wizytę domową. Grypa i inne groźne infekcje mogą być bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, dlatego należy jak najszybciej wprowadzić odpowiednie leczenie.
Długotrwały katar, który nie niesie za sobą żadnych innych objawów może być przyczyną alergii. Jeśli trwa on dłużej niż siedem dni, powinno się również skonsultować z lekarzem, gdyż wczesne wykrycie alergii pozwala na skuteczniejszą walkę z nią. Prócz alergii przewlekły katar bez innych objawów może być również oznaką różnego rodzaju schorzeń górnych dróg oddechowych.

Domowe sposoby na leczenie kataru u niemowląt

Jeżeli katar nie wymaga leczenia farmakologicznego, warto pomóc dziecku poprzez kilka domowych sposobów. Dobrze jest aby w pobliżu łóżeczka dziecka np. na stoliku obok, postawić miskę lub wanienkę z gorącą wodą i kilkoma kropelkami olejku miętowego oraz eukaliptusowego. Ulatniający się wraz z parującą wodą zapach olejków eterycznych pomaga udrożniać zatkane zatoki. U małych dzieci nie należy wykonywać inhalacji tymi olejkami, gdyż mogą być one zbyt drażniące. Olejki mogą służyć jedynie do odświeżania powietrza, krążąc w pomieszczeniu. Dobrym sposobem na domową inhalację jest woda z solą. Do miski z wrzątkiem należy wsypać kilka łyżeczek soli, wymieszać, a twarz niemowlaka trzymać nad wydobywającą się parą.
Ważne jest również regularne nawadnianie dziecka, poprzez podawanie wody i herbatek oraz oczyszczanie noska. Leżąc na pleckach, maluch czuje spływający do gardła katar i może krztusić się w nocy i budzić. Warto starać się pilnować, aby dziecko jak najczęściej leżało na boczku lub brzuszku, oczywiście pod kontrolą rodzica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here