Kobieta nosi swoje dziecko pod sercem przez 9 miesięcy. Po narodzinach dziecka, jeżeli wcześniej pracowała, należy jej się urlop macierzyński. Jest to dobry czas na to, aby dojść do siebie po przebytej ciąży a także nawiązać silną więź z dzieckiem.
W ostatnich latach nastąpiło kilka zmian w temacie otrzymywania pomocy finansowej od państwa na dziecko. Państwo wyszło z inicjatywą w postaci pomocy dla matek bezrobotnych. Wcześniej taka pomoc nie wchodziła w grę.
Zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2016 roku. Mianowicie zmiany dotyczą tych rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek rodzicielski. Po zmianie mogą oni przez cały rok kalendarzowy dostawać 1 tys. zł netto. Dodatkową zmianą jest fakt, że pieniądze otrzymują zarówno bezrobotni, pracujący na umowę o dzieło, rolnicy, jak i studenci. Te grupy społeczeństwa wcześniej były pominięte w tej pomocy finansowej od państwa dla matek czy rodziców. od tego czasu nie jest ważne jak wygląda ich sytuacja finansowa. Jeżeli kwota, która należy się ze względu na zarobki będzie niższa niż tysiąc złotych, państwo dołoży do tysiąca brakującą kwotę.
Ile trwa macierzyński? Takie pytanie niejednokrotnie stawiają sobie przyszłe matki, chcąc zaplanować sobie niedaleką przyszłość.
Każdej mamie nowo narodzonego dziecka, przysługuje 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego. Z tym, że istnieje taka możliwość oddania 6 tygodni ojcu dziecka, jeżeli jest on zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzi własną działalność gospodarczą. Także ta możliwość jest dostępna jeżeli ojciec dziecka zatrudniony jest na podstawie umowy zlecenie lecz ma opłacana składki chorobowe.
Inne dane dotyczą matek, które urodziły bliźniaki bądź jeszcze więcej dzieci. W przypadku bliźniaków podstawowy urlop macierzyński to 31 tygodni Natomiast przy trójce dzieci matce przysługuje 33 tygodnie urlopu macierzyńskiego, przy czwórce limit ten wzrasta do 35, a przy piątce lub więcej do 37 tygodni. Po wykorzystanym podstawowym urlopie matka ma prawo wykorzystać jeszcze 6 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który może zostać jeszcze ustawowo przedłużony do 8 tygodniu.
Po zakończeniu się urlopu macierzyńskiego matka lub ojciec dziecka ma prawo do pozostania w domu jeszcze z dzieckiem poprzez urlop rodzicielski. Z tym, że podczas wykorzystywania tego rodzaju urlopu ZUS wypłaca rodzicowi tylko 60% opłacanych składek. Istnieje bardziej korzystna możliwość w przypadku jeżeli rodzic już na początku urlopu macierzyńskiego zdecyduje się na to aby siedzieć z dzieckiem przez cały rok. Wówczas przez cały rok otrzymuje on od ZUS-u 80% swoich opłacanych składek podczas wykonywania pracy. Z tego rozwiązania korzysta największa część rodziców.
Warto jest ten czas wykorzystywać na bycie z dzieckiem, ponieważ on już nigdy nie wróci a jest to czas bardzo szczególny. Buduje się wówczas pierwsze bardzo ważne relacje z dzieckiem zaraz po tych, które były budowane pomiędzy mamą a dzieckiem będącym jeszcze w brzuszku mamy. Zaniedbanie tych relacji ciężko jest później odbudować.