Ile kosztuje karta motorowerowa?

Wiadome jest to, że aby móc poruszać się pojazdem po drogach musimy posiadać uprawnienia pozwalające nam na prowadzenie danego pojazdu.
Nie ważne czy poruszamy się motorem czy też samochodem osobowym, potrzebne są nam uprawnienia pozwalające na prowadzenie pojazdu, brak takich uprawnień grozi grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów na określony czas.
Warto więc zainwestować w takie uprawnienia. W przypadku motorów i motorowerów potrzebna jest nam karta motorowerowa.
Ile kosztuje karta motorowerowa?
Zanim odpowiemy sobie na to pytanie przedstawimy sobie wymagania jakie trzeba spełniać żeby móc starać się o prawa jazdy kategorii AM (karta motorowerowa).
Po pierwsze musimy mieć ukończone 14 lat, kiedy już osiągniemy ten wiek należy zacząć od badania lekarskiego które kosztuje ok. 100 zł.
Na takim badaniu zostanie sprawdzony wzrok, słuch i w niektórych przypadkach widzenie przestrzenne.
Jeśli badania przejdziemy pomyślnie możemy przystąpić do kursu na kartę motorowerową.
Ceny kursów w szkole jazdy na kategorię AM wahają się w zależności od liczby godzin. W najlepszym wypadku koszt kursu będzie wynosił około 500 zł, ale cena najdroższych kursów potrafi sięgać nawet 1000 zł. Czyli mamy już pułap minimum 600 zł. Do tego dochodzą koszta egzaminu teoretycznego plus praktycznego czyli 170 zł.
Jak wygląda egzamin praktyczny?
Ważny jest odpowiedni strój. Nie podejdziecie do egzaminu praktycznego bez:
-sznurowanych butów na płaskiej podeszwie
-spodni z długimi nogawkami
-kurtki na zatrzaski lub zamek
-rękawic zakrywających całe dłonie
ośrodek egzaminowania ma obowiązek zapewnić Tobie:
-kamizelkę
-ochraniacze
-kask
Pierwszym etapem egzaminu jest sprawdzenie stanu technicznego – konkretnie dwóch losowych elementów. To proste zadanie, które nie sprawi nikomu problemu. Kolejnym krokiem jest zdjęcie motoroweru z podpórki i przemieszczenie we skazane miejsce. Następnie zostaniesz poproszony o przygotowanie się do jazdy – ustawienie lusterek, włączenie odpowiednich świateł.
Potem czeka Ciebie tak zwany placyk – ósemka, slalom, slalom szybki przy prędkości 30 km/h oraz przy użyciu 2 lub 3 biegu. Jeśli wszystko pójdzie OK zostaniesz poproszony na zniesienie. Na nim musisz pokazać, że potrafisz ruszać na wniesieniu.
Tyle na placu. Potem następuje część druga egzaminu państwowego na prawo jazdy AM – egzamin w ruchu miejskim.
Na koniec dochodzi jeszcze opłata za wydanie prawa jazdy około 100 zł.
Jakby nie liczyć cena karty motorowerowej to minimum 870 zł i dość łatwo wywindować ją na ponad 1000 zł. Mimo kosztów karta motorowerowa jest często wyrabiana przez młodych ludzi i fanów jednośladów. Uprawnienia tego typu nie są tanie, ale w zależności gdzie robimy kurs na kartę motorowerową ceny mogą się wahać dlatego warto sprawdzić oferty wszystkich placówek zajmujących się kursami na prawo jazdy kategorii AM. Możliwe że jeśli porównacie sobie ceny placówek w waszej okolicy uda wam się trochę zaoszczędzić. Cena karty motorowerowej nie jest niska, ale mimo tego warto w nią zainwestować ponieważ mandat za brak tego typu uprawnień może was kosztować dużo więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here