Ile kosztuje chomik - zakup i utrzymanie

W życiu przychodzi czasem moment, że człowiek ma potrzebę opiekowania się stworzeniem słabszym od siebie, które jest od niego zależne. Następuje wówczas myśl, które zwierzę byłoby wyborem najlepszym, pasującym do preferencji. W przypadku osoby posiadającej ograniczony czas na opiekę i zabawę najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju klatkowe gryzonie. Jednym z nich jest chomik. Jednak tak naprawdę ile kosztuje chomik?
Jest on zwierzęciem wbrew pozorom wymagającym. Powszechnie ludzie nie zwracają uwagi na potrzeby takiego zwierzęcia i hodują je w znacznie za małej klatce bądź nie dają mu dostępu do stosownej wielkości kołowrotka. Oprócz samego zakupu chomika, zakup akcesoriów jest równie ważny. To ile kosztuje chomik zależy w głównej mierze od miejsca w jakim jest kupowany. Najczęściej są to sklepy zoologiczne, w których jego cena oscyluje w okolicy kilkunastu złotych. Znacznie bezpieczniejszą opcją zakupu tego typu gryzonia są hodowle. Mamy wtedy pewność, że nie pochodzi on z tak zwanej pseudo hodowli i był hodowany w zadowalających warunkach. Posiada on też wtedy stosowne dokumenty i zaświadczenie o stanie zdrowia. Cena zwierzęcia w hodowli nie jest widocznie wyższa niż w sklepie.
Problematyczny może okazać się jednak zakup akcesoriów. W zależności od rasy chomika, klatka powinna zachować minimalne wymiary określone przez specjalistów. Klatka dla chomików powinna mieć co najmniej 60 centymetrów długości i 40 centymetrów szerokości. Komfort jego życia będzie wyższy przy większych wymiarach. Należy również wspomnieć, że większy rozmiar powinna posiadać klatka przeznaczona dla chomika syryjskiego, który jest znacznie większy niż chomik dżungarski. Ceny klatek o właściwych wielkościach to koszt rzędu kilkuset złotych. Istotnym elementem wyposażenia klatki jest kołowrotek. Dla chomika syryjskiego powinien mieć on średnicę minimum dwudziestu centymetrów. W przeciwnym wypadku zwierzę może uszkodzić sobie kręgosłup i odczuwać ból. Nie należy kupować dla chomików akcesoriów typu kula do biegania, która wywołuje u gryzonia przerażenie i chęć ucieczki oraz smyczy, która może uszkodzić kruchy kręgosłup. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia klatki jest domek. Chomik jest zwierzęciem nocnym, więc musi mieć gdzie schronić się w czasie dnia, aby spokojnie spać. Niezbędne są również miseczki oraz poidełko. Koszty tych akcesoriów nie są jednak wygórowane i wahają się w granicach kilku lub kilkudziesięciu złotych. Zwierzę musi mieć także ściółkę, w której może swobodnie kopać. Nie może ona być zbyt twarda, ponieważ może łatwo uszkodzić delikatne łapki gryzonia. Najczęściej stosowanym podłożem dla chomików są trociny oraz drewniany żwirek. Trociny umożliwiają zwierzęciu kopanie i są bardziej miękkie niż żwirek. Koszt jednego opakowania w zależności od jego wielkości to kilkadziesiąt złotych. Jak widać, koszty zakupu chomika są znacznie wyższe niż określa je przeciętny człowiek.
Każdemu opiekunowi zależy jednak, aby jego pupil miał jak najlepsze, komfortowe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here