Fotografem być

Branża fotograficzna od początku swojego istnienia rozwija się dynamicznie. Obecnie przeżywa jednak swój chyba najsilniejszy rozkwit. Otóż ludzie decydują się zatrudnić fotografów przy bardzo wielu okazjach. To już nie tylko jak dawniej śluby czy ważne wydarzenia publiczne. Teraz fotograf wykonuje sesje narzeczeńskie, uczestniczy w chrztach, podąża za kandydatami na urzędy państwowe, wykonuje portrety znanym i zupełnie nieznanym opinii publicznej. Tak wiele odmiennych obowiązków przekłada się na to, ile zarabia fotograf. Jego dochody zależą od różnych czynników. Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich.

Specjalizacja to rzecz kluczowa. Niektórzy fotografowie zajmują się głównie wykonywaniem zdjęć do paszportów, dowodów osobistych czy innych dokumentów urzędowych. Siłą rzeczy ich zarobki nie będą zbyt wysokie, zwłaszcza jeżeli nie uzupełnią oni swojej oferty o inne rodzaje fotografii. Chociażby tej reportażowej czy studyjnej. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej zarabiają natomiast ci, którzy pracują najwięcej. A zatem prowadzą własne studio, robią różnego rodzaju sesje zdjęciowe swoich klientów, a nawet zajmują się fotografią produktową. Ta ostatnia zyskuje z biegiem czasu na znaczeniu. I mimo znacznego zwiększenia liczby sklepów internetowych oraz systematycznego poszerzania ich oferty, niestety o dobre zdjęcia produktów wciąż jest dosyć ciężko. Być może jest to wskazówka dla wszystkich tych, którym nie podoba się aktualna odpowiedź na pytanie ile zarabia fotograf.

Umiejętności i sprzęt także są ważne, choć paradoksalnie ten ostatni nie jest wcale kluczowy. Doświadczeni fotografowie doskonale zdają sobie sprawę, że dobre zdjęcia to efekt wielu godzin robienia co najwyżej średnich fotografii. Tutaj potrzeba przede wszystkim praktyki i regularnego robienia różnych zdjęć. Dosyć szybko uda się wówczas przekonać, że stają się one z biegiem czasu coraz lepsze. Co za tym idzie, licząc na lepsze zarobki, trzeba poświęcić czas na rozwijanie swoich umiejętności. Sprzęt także jest istotny, ale mówi się, nie bez powodu, że dobre zdjęcie można zrobić nawet średnim aparatem. Z kolei ten najlepszy w połączeniu z brakiem wiedzy i talentu na nic się nie zda.

Zarobki fotografów są bardzo różne i pod tym względem reprezentowana przez nich branża nie różni się od innych form świadczenia usług. Początkujący zawsze będzie zarabiał mniej niż doświadczony fachowiec, pasjonat zyska natomiast więcej klientów niż ktoś zajmujący się fotografią z konieczności. Tak to bowiem już jest, że ludzie kochający swoją pracę zazwyczaj wykonują się najrzetelniej i najbardziej odpowiedzialnie. A to decyduje ostatecznie ile zarabia fotograf. Dzieje się tak, ponieważ najwięcej klientów zgłasza się do takich wykonawców z polecenia. Zobaczyli zdjęcia u znajomych i krewnych, a ponieważ im się spodobały poprosili o dane kontaktowe. Dlatego dobry fotograf do każdego zlecenia podchodzi odpowiedzialnie, nigdy też nie bagatelizuje żadnego klienta. Jeżeli tylko termin mu na to pozwala, przyjmuje zlecenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here