Człowiek stale się rozwija i przechodzi różne etapy swojego życia. Mężczyznę i kobietę różni to, że kobieta po okresie dojrzałym przechodzi przez okres nazywany menopauzą. Natomiast u mężczyzna nie mówi się o takim okresie. Jednak też przechodzą taki stan, który wprowadza ich w starość. Aczkolwiek bez takich radykalnych zmian.
Ile trwa menopauza u kobiet?
Menopauza jest to inaczej przekwitanie. Każda kobieta przechodzi inaczej menopauzę. Jednak taki uśredniony czas, podczas którego kobieta przekwita to czas około 10 lat.
Największym czynnikiem wyznaczającym rozpoczęcie menopauzy u kobiet jest ustanie miesiączkowania na co najmniej rok. Mniej więcej występuje ona u kobiet po 45. rokiem życia. Sposób przebiegania samego zjawiska menopauzy także jest różny, ponieważ uzależniona jest ona od predyspozycji genetycznych kobiety, stylu życia przed wystąpieniem menopauza. Panie, które w swoim życiu paliły i prowadziły niezdrowy i stresujący tryb życia mogą spodziewać się menopauzy wcześniej niż te panie, które o siebie dbały. Także czynnikami, które przyspieszają wystąpienie menopauzy są choroby takie jak: cukrzyca, choroby układu immunologicznego a także zażywanie leków obniżających poziom estrogenów, przyjmowanie chemioterapii czy usunięcie jajników.
Niestandardowo u nielicznych pań menopauza może pojawić się nawet przed 40. rokiem życia. Wówczas medycyna nazywa to przedwczesną menopauzą.
Jeżeli podejrzewasz u siebie rozpoczęcie procesu menopauzy ale nie jesteś pewna, to możesz to sprawdzić. Wystarczy kupić w aptece domowy test moczu, który sprawdza poziom hormonu folikulotropowego (FSH), który jest charakterystycznie podwyższony w okresie przekwitania. Takie domowe test wykazuje 99-procentową skuteczność, pod warunkiem, że nie został on zafałszowany przez np. przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wówczas wynik nie będzie wiarygodny. Aby uzyskać stuprocentową odpowiedź można udać się do laboratorium i zrobić odpowiednie badanie krwi. Wówczas lekarz także na podstawie badania krwi będzie nam mógł udzielić odpowiedzi, czy jesteśmy w fazie menopauzy.
Do pierwszych objawów występowania menopauzy można zaliczyć: skracanie się cyklu miesiączkowego, mało intensywne plamienia, zaburzona płodność, nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego, silne bóle piersi, bóle w podbrzuszu i pleców, obrzęki i bóle kończyn dolnych.
Czas zakończenia okresu przekwitania to czas początku kolejnego okresu dla kobiety, który nazywa się okresem postmenopauzalnym. Wówczas kobieta może na dobre pożegnać się z miesiączkami i plamieniami, ponieważ żadne krwawienie z dróg rodnych kobiety nie będą występować. W tym okresie kobieta powinna szczególnie o siebie dbać i regularnie badać, ponieważ jej organizm narażony jest na osteoporozę, infekcje miejsc intymnych i zmiany zanikowe pochwy, nietrzymanie moczu, cukrzycę, miażdżycę, choroby układu krążenia, kamice żółciową. A to z powodu niskiego stężenia hormonów płciowych w organizmie kobiety po zakończeniu się okresu menopauzy.