Praca i zarobki kelnera

Kiedy młodzi ludzie są na studiach, żeby sobie dorobić podejmują się różnych zajęć. Niektórzy dorabiają sobie jako ekspedienci w sklepach, inni zatrudniają się w różnych firmach i wprowadzają faktury do systemów, porządkują dokumenty czy segregują pocztę. Ale najczęściej studenci zatrudniają się w restauracjach, barach i różnego rodzaju knajpkach, aby oprócz właściwej pensji móc dorobić sobie także z napiwków.
Wiele osób zastanawia się ile zarabia kelner. Praca kelnera nie jest jednak dobrze opłacaną pracą, a podstawa jaką otrzymuje młody człowiek pracujący w ten sposób na przykład w wakacje lub po szkole, jest bardzo niska. Zazwyczaj jest to kilka set złotych, z których studenci niewiele są w stanie odłożyć. Warto także wspomnieć o tym, że niejednokrotnie można trafić na nieuczciwego pracodawcę, który nie chce podpisać umowy z pracownikiem, a tym samym robi problemy podczas wypłaty należnego wynagrodzenia. Niestety bez podpisanej umowy ciężko jest dochodzić roszczeń przed sądem, zresztą młodzi ludzie nie mają na to ani czasu, ani przede wszystkim pieniędzy.
To, ile zarabia kelner zależy też od wieku takiego pracownika. W wielu znanych restauracjach pracują osoby z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze gości. Tacy kelnerzy i kelnerki mają całkiem przyzwoite dochody pozwalające na utrzymanie się w mieście, opłacenie czynszu, zakup jedzenia, podróże. Takie pensje są rzędu kilku tysięcy złotych i wystarczają na przeciętne życie w mieście. Warto jednak zauważyć, że napiwki na tym stanowisku pracy stanowią istotny dodatek do wypłaty. Choć może to być tylko plotka, to wiele osób twierdzi, ze czasem można uzbierać drugą pensję z napiwków. Wszystko oczywiście zależy od miejsca pracy, od tego jaka panuje w nim atmosfera, czy jest to droga restauracja czy tani bar. Wiadomo, ze w hotelowych restauracjach kelnerzy będą zarabiać lepiej, a przy okazji napiwki będą dość wysokie.
Jeśli już goście wybierają się do hotelowej restauracji zazwyczaj rezerwują w niej stolik, kupują kolację i płacą dość wysoką cenę. Przy opłacaniu rachunku opiewającego na bardzo wysoką nieraz kwotę dolicza się napiwek dla kelnera w wysokości dziesięciu lub piętnastu procent. Ale bywa i tak, że taki napiwek nie jest doliczany do rachunku i wtedy goście zostawiają napiwek oddzielnie dla obsługujących go kelnerów. Nie bez przesady napiwek taki może wynosić nawet kilkaset złotych, zwłaszcza jeżeli rachunek za kilkudaniową kolacje z napojami osiągnął kwotę kilku tysięcy.
Oczywiście młodzi ludzie aby dorobić sobie podczas wakacji wyjeżdżają także za granicę i tam także pracują jako kelnerzy. Odpowiedź na pytanie ile zarabia kelner w Wielkiej Brytanii jest krótka- dużo. Najniższa krajowa wynosi około pięciu funtów za godzinę pracy, doliczając do tego napiwki kelner w Anglii może zarabiać kilka tysięcy złotych. Dlatego tak wielu młodych ludzi decyduje się wyjechać za granicę aby dorobić sobie trochę pracują w restauracjach i w barach. To także uczy gospodarzenia pieniędzmi i szacunku do każdej zarobionej złotówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here