Organizm człowieka na każdym etapie swojego życia, musi nieustannie zderzać się oraz walczyć z wciąż atakującymi go bakteriami oraz wirusami. Za zdrowie każdej osoby odpowiedzialny jest jego układ odpornościowy. W przypadku, gdy nasz układ immunologiczny działa nieprawidłowo i przestaje spełniać swoje funkcje, nasz organizm traci swoją ” tarczę”, co sprzyja zachorowaniom.
Choroby wirusowe oraz bakteryjne, w przypadku zaniedbania oraz nie leczenia ich, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. nie powinniśmy bagatelizować nawet kataru, ponieważ może być on przyczyną późniejszych powikłań oraz rozwoju groźnych dla danej osoby chorób takich jak np. zapalenie płuc.
CO TO JEST OSPA WIETRZNA?
Ospa wietrzna zwana „wiatrówką”, jest to choroba zakaźna, wywołana przez wirus ospy wietrznej. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt z osobą zarażoną danym wirusem, a rozwój choroby trwa około dwóch tygodni od momentu kontaktu i przeniesienia wirusa.
Zakażeniom najczęściej ulegają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Niekiedy zdarza się wystąpienie objawów u dzieci młodszych. Choroba znacznie rzadziej pojawia się u osób dorosłych i młodzieży, jednak nie oznacza że nie pojawi się wcale.
W dzieci, przypadłość na znacznie delikatniejszy przebieg niż w przypadku ludzi dorosłych.
OBJAWY OSPY WIETRZNEJ
Pierwszym z objawów świadczących o zakażeniu ospą, jest wysoka temperatura ciała, biegunka, osłabienie oraz bóle głowy. Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się na skórze wykwity, wyglądem przypominające małe, czerwone plamki. Wraz z postępowaniem choroby, plamy zmieniają swoją postać poprzez grudki aż do pojawienia się krostek, wypełnionych płynem o otoczonych obwódką koloru czerwonego. Wraz z upływem kilku dni, zmiany przybierają postać strupów, po czym odpadają od ciała. Występowanie zmian skórnych ma charakter nieregularny, aczkolwiek największa ich ilość jest zazwyczaj widoczna na tułowiu, głowie oraz twarzy. Bardzo często krotki pojawiają się w miejscach, które wyścielane są błoną śluzową tj. gardło, język, krtań, narządy płciowe.
Wraz z pojawieniem się wykwitów, występuje nieprzyjemne swędzenie zmienionych przez wirusa miejsc. Drapanie krostek może doprowadzić do powstania w tych miejscach blizn, które będą towarzyszyć nam do końca życia.
Ile trwa ospa wietrzna? W zależności od intensywności i ilości wykwitów, może trwać nawet do dwóch tygodni.
LECZENIE OSPY WIETRZNEJ.
Leczenie choroby spowodowanej wirusem ospy polega przede wszystkim na stałej obserwacji chorego oraz leczeniu typowo objawowym. Osoba chora musi przede wszystkim zażywać leki przeciwgorączkowe oraz smarować zmienione chorobowo miejsca specjalnym płynem do tego przeznaczonym. Możliwa jest także terapia środkami przeciwwirusowymi, mające na celu szybsze pokonanie wirusa wywołującego chorobę.
ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIU WIRUSEM OSPY WIETRZNEJ.
Zakażeniom wirusem danej choroby możemy zapobiegać.
Jednym ze sposobów przeciwdziałania wirusowi jest szczepienie ochronne, mające na celu zniwelować możliwość późniejszego zakażenia. Inną metodą jest oczywiście unikania przebywania w miejscach, gdzie może dojść do przeniesienia się wirusa oraz bezpośrednich kontaktów z osobami zarażonymi. Nie daje to jednak gwarancji nie przeniesienia wirusa i późniejszego rozwoju choroby.