Lornetki do lasu

Rodzajów lornetek jest przynajmniej kilka. Najpopularniejsze to lornetki astronomiczne, noktowizyjne i myśliwskie. Każda z nich będzie miała inne parametry, ponieważ służą do obserwowania zupełnie innych obiektów. Dla myśliwego, istotne znaczenie ma co innego, niż dla miłośnika nocnego nieba, albo dla turysty. Żeby wybrać odpowiednią lornetkę trzeba zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: powiększenie, średnica obiektywu, pole widzenia, odstęp źrenicy wyjściowej, pryzmaty i regulacja ostrości.

Lornetka myśliwska

Każdy kto poluje wie, że bez lornetki myśliwskiej jest to raczej niemożliwe. Bardzo ważnym elementem jest obiektyw. Składa się on z soczewek, które mają za zadanie zbieranie światła. Zasada jest prosta: im większy obiektyw, tym więcej światła zbiera i lepsza jakość obrazu, który można powiększyć dzięki okularowi. Lornetka myśliwska stanowi podstawowe wyposażenie na polowaniu. Dzięki niej, nie tylko można wypatrzyć zwierzynę, ale także rozpoznać różna zagrożenia czyhające w lesie. Jeśli polujemy w nocy, koniecznie zwróćmy uwagą na transmisje światła.

Lornetka nocna

Jeśli chodzi o lornetki myśliwskie nocne, to najmniej istotnym parametrem jest pole widzenia. Większe znaczenie ma źrenica wyjściowa. Powinna mieścić się w przedziale 5-6 mm, a typowe nocne lornetki to 7×50, 8×56 czy 9×63. Co ważne, oprócz dużych obiektywów, kluczowa jest jakość powłok antyrefleksyjnych.

Lornetka używana

Ceny lornetek mogą zadziwiać, więc czasami można pokusić się o zakup używanej. W sieci są grupy i fora dla myśliwych, na których są wystawiane na sprzedaż lornetki używane. Na co, w takim razie zwrócić uwagę, kupując sprzęt optyczny z drugiej ręki? Chyba pierwszą rzeczą będzie to, czy optyka nie ma żadnych rys i pęknięć. Nawet najmniejsze uszkodzenie, może znacznie pogorszyć widzialność obiektów. Dobrze też by było sprawdzić używaną lornetkę w warunkach wieczornych, żeby uniknąć rozczarowania. Jeśli dobrze poszukać to na pewno można kupić używaną lornetkę w nienagannym stanie.

Podsumowując, zakup lornetki może być inwestycją na długie lata. Tym bardziej, że jest to sprzęt, który w ostatnim czasie staje się coraz nowocześniejszy, z coraz większymi możliwościami. Najważniejsze, żeby dobrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom. Przed każdym zakupem, czy to nowej lornetki myśliwskiej, czy używanej, warto jest się przygotować, poczytać o modelach, które nas interesują, sprawdzić opinie innych użytkowników, ponieważ być może ułatwi to podjęcie decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here