Jeśli borykasz się z zawiłymi przepisami prawnymi, to najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług kancelarii prawnej. Ale jak wybrać odpowiednią? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru, aby Twoja sprawa była załatwiona jak najlepiej?
Jak funkcjonuje kancelaria prawna?
Kancelarie prawne można podzielić na kancelarie radcy prawnego lub adwokata oraz na kancelarie radcowsko-adwokackie. Istnieją także kancelarie, które związane są z prawem patentowym i w nich spotkasz rzecznika patentowego.
Kancelaria prawna prowadzona przez adwokata i radcę prawnego nie może prowadzić swojej działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialności, ani akcyjnej. Różne kancelarie posiadają prawników, adwokatów, czy radców prawnych, którzy specjalizują się w danej dziedzinie. Nie ma możliwości, aby jedna osoba była w stanie pomóc na wysokim poziomie w każdej sprawie prawnej. Przepisy zmieniają się w zastraszającym tempie i lepiej wybrać prawnika, który posiada specjalizację z zakresu prawa, która Cię dotyczy.
Czym zajmuje się kancelaria prawna?
Do kancelarii prawnej może zgłosić się osoba fizyczna, przedsiębiorstwo i spółka. Wiele z kancelarii oferuje swoje usługi w danej specjalizacji. Niektóre z nich prowadzą praktykę ogólną, ale niektóre skupiają się jedynie na konkretnych sprawach z konkretnych sektorów.
Osoby fizyczne najczęściej zgłaszają się do kancelarii ze sprawami rodzinnymi. Jest to pomoc podczas rozwodu, separacji, podziału majątku lub dziedziczenia spadku. Sprawy cywilne, takie jak na przykład bezpodstawne wypowiedzenie umowy o pracę lub sprawy administracyjne. Firmy zwracają się o pomoc w bieżącej działalności, podczas zawierania i negocjowania umów, a także sporządzania protokołów i innych niezbędnych dokumentów, których jest co nie miara.
Jak można rozliczyć się z kancelarią prawną?
Zapłata za skorzystanie z usługi kancelarii prawnej może przyjąć różną formę. Wszystko zależy od klienta, rodzaju sprawy oraz preferencji danej kancelarii. Dostępne są różne możliwości.
W kancelarii prawnej możesz spotkać się z trzema rodzajami rozliczeń. Jest to rozliczenie ryczałtowe, godzinowe i mieszane. Ryczałtowe jest niezależne od wyniku. Godzinowe jak sama nazwa wskazuje jest płatne za poświęcony czas, a mieszane zależne jest częściowo od wyniku.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.