Każdy nastolatek z utęsknieniem czeka na moment, gdy stanie się pełnoletni. Każdemu młodzikowi wydaje się, że osiemnastka to będzie ten moment, gdy uwolni się spod dyktanda rodziców. Jednak rzeczywistość bywa zgoła odmienna. Dorosłość to nie tylko same prawa, lecz przede wszystkim obowiązki. Będąc na etacie, nie można pozwolić sobie na wagary, ani mieć długich wakacji. Poza tym za nie wypełnianie obowiązków nie grozi jedynka, lecz dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Utrata stanowiska i pewnego źródła dochodu niesie za sobą kolejne konsekwencje. Dorosły, który nie posiada pieniędzy, zapożycza się w różnych parabankach, a to z kolei prowadzi do długów i egzekucji komorniczej.
Nastolatki nie mają takich problemów, bo ich podstawowym obowiązkiem jest chodzenie do szkoły. Choć przymus ten wydaje im się koszmarny i nużący, nie widzą jeszcze, że w dorosłym życiu jest sto razy gorzej. Oni, gdy dostaną złą ocenę, mają kilka szans, aby ją poprawić i o niej szybko zapomnieć. Dorośli nie mają takiej szans, bo szef na pewno nie podaruje im potknięcia. Najłagodniejszą karą, jaką mogą otrzymać to nagana ustna. Nie jest ona wpisywana do akt, więc praktycznie nie ma po niej żadnego śladu. Inną możliwością jest zabranie premii lub obcięcie wynagrodzenia. Rozmiar kary zależy od przewinienia, jakiego dopuścił się pracownik. Zazwyczaj obcina się nie więcej niż jedną trzecią pensji. Ostatnią możliwością jest zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym. Ma ono miejsce, gdy pracownik dopuścił się rażących zaniedbań, które znacznie zaszkodziły firmie lub innej instytucji państwowej.
Dorastające dzieciaki, nawet gdy nie uzyskają promocji do następnej klasy, nie muszą za to dodatkowo płacić żadnych pieniędzy. Sprawami finansowymi zajmują się przecież ich rodzice. To oni będą zmuszeni pokryć koszty powtarzania roku przez swoją pociechę. Poza tym wiadomo, że nastolatki nie myślą długofalowo. Dla nich liczy się tylko to, co tu i teraz. Zwłaszcza druga klasa liceum to czas beztroskiego imprezowania. Rozpoczyna się wtedy okres osiemnastek. Wszyscy koledzy i koleżanki zastanawiają się wtedy na takim rzeczami jak- ile się czeka na dowód, kiedy można robić prawo jazdy lub gdzie zorganizować osiemnastkę. To naturalne, gdyż te sprawy są dla nich w tym momencie najistotniejsze. Nauka schodzi jak gdyby na dalszy plan. Dzieje się tak dlatego, że większość z nich uważa, że do matury pozostał jeszcze cały rok, więc zdążą się solidnie przygotować.
Osoby, które skończą osiemnaście lat- są święcie przekonane, że mogą w pełni decydować o sobie i swoim życiu. Jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Osiemnastka to taki głupi wiek i wtedy najłatwiej ulec podszeptom kolegów, Ich opinia liczy się bardziej niż zdanie rodziców, a to najkrótsza droga do popełnienia błędu. Poza tym bunt przeciwko wszystkiemu i wszystkim to częsta przypadłość młodego człowieka. Nie zamierza on słuchać rodziców, bo uważa, że oni go tylko ograniczają. W związku z tym relacje rodzinne na tym etapie życia nastolatka- są bardzo napięte. Musi on dojrzeć emocjonalnie, żeby stać się naprawdę dorosły.