dyskopatia leczenie

Najczęściej diagnozowana jest dyskopatia lędźwiowa i właśnie jej szczegółowej charakterystyki się dzisiaj podejmujemy. W tym tekście znajdziesz informacje o najczęściej pojawiających się objawach, które wymagają konsultacji lekarskiej, a diagnoza przeważnie wskazuje właśnie na dyskopatię. Im szybciej będzie rozpoznana, tym skuteczniejsze może być leczenie tej choroby.

Jak rozpoznać dyskopatię?

Warto wiedzieć, że to właśnie dyskopatia diagnozowana jest najczęściej jako stan zwyrodnieniowy, który natychmiast wymaga leczenia. Niestety, pacjenci bardzo często bagatelizują objawy w początkowym stadium tej choroby, a w tym zaawansowanym niezbędna jest już niestety ingerencja chirurgiczna.

Najpierw pojawia się umiarkowany ból, który nasila się podczas pozycji stojącej i w ruchu. Później ten staje się silny i nie ustępuje, ale towarzyszy zawsze. Ukojeniem jest jedynie pozycja leżąca, ale i ta nie daje optymalnego komfortu. Ból występuje w części lędźwiowej pleców, ale nierzadko jest promieniujący ku górze i na kończyny dolne. To wtedy najczęściej lekarz od kręgosłupa rozpoznaje chorobę, ale ta jest już w fazie zaawansowanej.

Najgorszym objawem dyskopatii oprócz wzmożonego bólu jest drętwienie kończyn i niedowłady, tak właśnie paraliżuje ciało dyskopatia. Leczenie w tym stadium jest już „ostatnią deską ratunku”, by chory mógł być znowu aktywny fizycznie.

Jak leczyć dyskopatię?

To właśnie rozpoznanie wczesnych objawów jest kluczowe w przypadku dyskopatii. Wtedy można zwalczać ją nieinwazyjnymi zabiegami, gimnastyką, masażami, odpowiednim stylem życia, krioterapią bądź laserami. Później ratunkiem jest już tylko operacja, która zawsze niesie ze sobą ryzyko sporych powikłań.

Do lekarza należy zgłosić się od razu, kiedy dolegliwości bólowe wracają i za każdym razem stają się coraz silniejsze. Oczywiście, jednorazowy ból może być przyczyną zwykłego nadwyrężenia czy przeciążenia mięśni, natomiast jeśli ten pojawia się cyklicznie i coraz bardziej utrudnia normalne funkcjonowanie, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Ból w przypadku dyskopatii udaje się łatwo rozpoznać, bo pojawia się nagle, nawet wtedy, gdy chory nie był zbyt aktywny fizycznie. Wystarczy niefortunny ruch czy schylona postawa ciała, by dyskopatia dała o sobie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here