Ile zarabia sędzia?

Sędzia to jeden z najbardziej odpowiedzialnym zawodów w społeczeństwie. Aby zostać sędzią należy ukończyć trudne studia prawnicze, pięcioletnie jednolicie magisterskie. Po nich kroki należy skierować na aplikację, a dodatkowo zdać jeszcze trudne testy ze znajomości prawa. Co ciekawe, zawody prawnicze są ze sobą z lekka skorelowane. Znaczy to, że kończąc prawo i robiąc aplikację np. adwokata nie zamyka to drogi do zostania w przyszłości właśnie sędzią. Należy jednak posiadać odpowiednią nieskalaną opinię, a także kwalifikacje adekwatne do osądzanych spraw. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę, że prawa jest tak wiele, że jedna osoba nie powinna, a nawet nie może specjalizować się we wszystkim. Podobnie sędzia karnista źle będzie czuł się przechodząc nagle do pionu cywilnego lub administracyjnego. Oczywiście wedle prawa ma kompetencje do orzekania w każdym rodzaju spraw, aczkolwiek praktyka zawodowa zdobywana podczas pracy z prawem np. handlowym jest cenna i czasami ciężko przełożyć ją na inne gałęzie prawa.

W Polsce istnieje wiele rodzajów sądów. Najbardziej powszechne są sądy rejonowe, które swoją siedzibę mają w wielu miastach, nawet niekoniecznie powiatowych. Mają one kompetencje do sądzenia określonych spraw mniejszej wagi w pierwszej instancji. Druga instancja, czyli tak zwana apelacja odbywa się wówczas w Sądzie Okręgowych, których jest już zdecydowanie mniej i koncentrują się one w większych miastach. Sądy okręgowe mogą podważyć na podstawie prawa do apelacji wyroki z sądów rejonowych. Po drugiej instancji sprawa jest już już definitywnie zakończona – jedyną opcją jest wystąpienie o kasatę do Sądu Najwyższego w Warszawie; wówczas jednak całe postępowanie od najniższych szczebli musi być prowadzone od nowa. Sądy Okręgowe mogą być pierwszej instancji dla spraw poważniejszych, wówczas apelacje składa się do Sądów Apelacyjnych, których w Polsce jest kilka zaledwie. Istnieją również sądy wojskowe, a także sądy administracyjne, w którym najczęściej procesują się osoby publiczne z prywatnymi.

Społeczeństwo najbardziej interesuje zazwyczaj ile zarabia sędzia, ponieważ jest to zdecydowanie jeden z bardziej opłacanych zawodów w budżetówce. Do bycia sędzią prowadzi długa droga, którą w stanie są pokonać nieliczni, ale zarobki są na tyle duże, że wynagradzają włożony trud. Pensje sędziego oblicza się według mnożnika dwa lub trzy razy pensje średnią, najczęściej jest to 2. Oznacza to więc, że minimalnie zarobić można ok. 8200 zł, a najwięcej prawie 13 000 zł brutto. Na rękę sędzia dostaje oczywiście mniej, ale różnica jest tak wielka jak dla zwykłego obywatela, ponieważ od tej pensji nie są odliczane świadczenia socjalne. Sędziowie dostają także czasami premie za staż, a zarobki rosną wraz z doświadczeniem. Za pełnioną funkcję istnieje kolejna premia, a w przypadku wyjazdów służbowych darmowy nocleg i wyżywienie. Wszystko po to, aby zapewnić komfort odpowiedni dla godności tak wybitnej i mądrej osoby, jaką musi być sędzia. Ktoś kto wydaje wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej musi być traktowany w niej z najwyższym szacunkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here