Dni płodne – ile trwają?

Każda kobieta z pewnością powinna wiedzieć, kiedy występują u niej i ile trwają dni płodne. Chodzi tu zarówno o panie, które chcą powiększyć rodzinę, jak i te, które na razie tego nie planują. W obu przypadkach konieczna jest wiedza dotycząca własnego ciała i procesów, które w nim zachodzą. Tylko wtedy można ocenić, kiedy zajście w ciążę jest możliwe, a tym samym – kiedy najlepiej odbywać stosunki seksualne z partnerem lub dla odmiany ich unikać, by do zapłodnienia nie doszło.

To, ile trwają dni płodne zależy oczywiście od konkretnego organizmu i jest indywidualną sprawą. Jednak najczęściej występują one w połowie 28-dniowego cyklu, przy czym trzeba pamiętać, że pierwszym dniem cyklu miesiączkowego jest po prostu pierwszy dzień menstruacji. Mniej więcej 14 przed okresem w organizmie kobiety następuje jajeczkowanie, czyli owulacja. Oczywiście takie obliczenia są możliwe jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z regularnymi miesiączkami. Niezbędne jest więc również bardzo uważne obserwowanie siebie, swojego ciała i notowanie wszystkiego. Niemal połowa kobiet odczuwa wówczas ból – pojawia się on przy jajnikach i ma charakter kłujący. Do tego piersi mogą stać się wrażliwsze, powiększone, wzrasta wydzielanie śluzu, który jest przezroczysty. Niektóre z kobiet miewają również podczas jajeczkowania stan podgorączkowy.

Czy jeśli weźmiemy pod uwagę, iż wyprodukowana przez jajniki komórka jajowa może przeżyć jedynie dobę, oznacza to, że płodne trwają zaledwie 24 godziny? Oczywiście, ze nie. Ile trwają dni płodne? Zazwyczaj między 3 a 5 dobami. Skąd ta różnica, skoro owulacja to tylko 1 dzień? Ma to związek z faktem, że plemniki potrafią przetrwać w kobiecym układzie rozrodczym kilka dni. Stąd na pytanie, ile trwają dni płodne, trzeba odpowiedzieć, że minimum trzy doby. Jeśli nie chce się zajść w ciążę (a nie stosuje się innych form antykoncepcyjnych niż naturalne metody planowania rodziny), do tych 3-5 dni warto doliczyć jednak na wszelki wypadek 2 lub 3 doby. Zdarza się bowiem, że czasem plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych nieco dłużej. Z kolei w momencie, gdy para pragnie mieć dziecko, wówczas powinna odbywać stosunki płciowe na pewno już około trzy doby przed planowaną owulacją. Nie ma jednak znaczenia ich częstotliwość. Wręcz przeciwnie – im więcej razy dwoje ludzi się kocha, tym coraz mniej plemników będzie znajdować się w spermie mężczyzny. Chcąc zajść w ciążę, nie trzeba więc uprawiać seksu kilka razy na dobę – wystarczające w tym celu będzie raz na 1-2 dni. Trzeba także wiedzieć, że szansa na zapłodnienie wzrasta również w przypadku kobiet, które mają cykle miesiączkowe nieco krótsze, czyli trwające mniej niż 26 dni. Bywają wówczas sytuacje, że kobieta zachodzi w ciążę już nawet podczas trwającej jeszcze menstruacji.

Jeśli kobieta nie wie, ile trwają dni płodne i jak dokładnie obliczyć ich występowanie, warto zapytać o to ginekologa podczas wizyty lekarskiej. Specjalista z pewnością pomoże, odpowiadając na wszelkie pytania, problemy i wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here