Co powoduje astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku występująca powszechnie na świecie, zazwyczaj w połączeniu z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Nazywany jest także niezbornością, ponieważ polega na zaburzeniu symetrii obrotowej gałki ocznej, powodujące zniekształcenie obrazu na skutek powstania na siatkówce obrazu niepunktowego. Obraz widziany przez osoby z astygmatyzmem jest więc wykrzywiony, nie ma ostrości i odpowiedniego kontrastu. Co powoduje tę wadę wzroku i jak można ją korygować?

Powody występowania astygmatyzmu

Astygmatyzm spowodowany jest wadą refrakcji układu optycznego oka, tzn. różną mocą refrakcyjną w poszczególnych jego przekrojach. Najczęściej spotykany jest astygmatyzm regularny, w którym powierzchnia oka, czyli rogówka, ma nieregularną krzywiznę. Światło wpadające do oka nie skupia się więc w jednym punkcie na siatkówce i powoduje, że widziany obraz staje się rozmyty. Osoby z astygmatyzmem mają także problemy z wyczuciem przestrzeni i postrzeganiem płaszczyzn, co jest szczególnie groźne, jeśli chcą prowadzić samochód, ale też przeszkadza po prostu w codziennym funkcjonowaniu. Więcej informacji na temat astygmatyzmu znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

W jaki sposób korygowana jest wada astygmatyzmu?

Przez wiele lat głównym sposobem na korygowanie astygmatyzmu było odpowiednie dobieranie szkieł okularowych z soczewkami cylindrycznymi, które pozwalały na prawidłowe skupienie światła w oku. Współcześnie wadę tę można w wygodny sposób skorygować także soczewkami kontaktowymi, których używają nawet osoby z wysoką wartością astygmatyzmu. Miękkie soczewki toryczne produkowane m.in. przez markę Acuvue stworzone zostały z wykorzystaniem technologii ASD, dzięki której utrzymują się w stałej pozycji na powierzchni oka i wyraźne widzenie niezależnie od ruchów głowy czy oczu. Wykorzystana została w nich również technologia Hydraclear, która z kolei gwarantuje utrzymanie właściwego nawilżenia powierzchni oczu. Pomaga w stabilizacji filmu łzowego i minimalizuje wysychanie powierzchni oka, dzięki czemu soczewki mogą być noszone nawet przez osoby pracujące dużo przed monitorami komputerowymi lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wygoda użytkowania i gwarancja zdrowia dla naszych oczu powodują, że soczewki Acuvue należą do najchętniej kupowanych produktów do korygowania wzroku na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here