OC jest podstawowym i jednocześnie obowiązkowym ubezpieczeniem cywilnym, które ma zapewnić ochronę ubezpieczeniową w przypadku wyrządzonej szkody mechanicznej lub uszkodzenie mienia osobistego.
Najbardziej popularnym ubezpieczeniem OC jest ubezpieczenie pojazdu. Taki rodzaj ochrony gwarantuje nam odszkodowanie w przypadku wyrządzonej nam szkody.
Ubezpieczenie OC bezwzględnie musi posiadać każdy kierowca, posiadający pojazd mechaniczny. W przypadku braku takiego ubezpieczenia grozi nam najczęściej przyznanie grzywny przez odpowiednie służby.
ILE KOSZTUJE OC KOMUNIKACYJNE?
Wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od kilku bardzo ważnych czynników ją regulujących.
Najważniejszymi wyznacznikami tego, ile będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie naszego auta są między innymi:
– miejsce zamieszkania,
– wiek
– przebieg samochodu
– pojemność silnika
– wiek samochodu
– model
– marka
– doświadczenie w prowadzeniu samochodu
– posiadanie ewentualnych zniżek
– historia wypadkowa kierowcy
Młodzi ludzie, tuż po pozytywnym zakończeniu egzaminu na prawo jazdy, zaczynają rozglądać się za autami takimi, które wzbudzą zazdrość u rówieśników. Niestety, po zakupie auta okazuje się, że składka ubezpieczeniowa OC jest kosmicznie wysoka. Dlaczego? Warunkuje to przede wszystkim wiek kierowcy, oraz doświadczenie za kierownicą. Mniejsze znaczenie zaś w tym przypadku będzie miała marka pojazdu i jego model oraz pojemność silnika.
Osoba niedoświadczona w jeździe samochodem nie będzie posiadała zniżek, dlatego wiele osób postanawia zarejestrować auto na osobę doświadczoną, z obecnymi jak największymi zniżkami.
Dodatkowo rejestrując auto dopisuje się osobę młodszą jako współwłaściciel, co niestety także będzie miało niekorzystny wpływ na wysokość stawki OC, jednakże takiej osobie wraz z upływem czasu, będą zaliczać się zniżki. Nie będą to oczywiście zniżki rzędu 60 % od razu. Ten proces wymaga niestety dłuższego okresu czasu.
Cena stawki ubezpieczenia OC w żadnym przypadku nie będzie stała. Wynika to oczywiście z wyżej wymienionych powodów, oraz od konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Każda taka firma, posiada swoje odmienne wymagania dotyczące regulowania wysokości ubezpieczenia oraz odmienną wysokość zniżek dostępnych dla kierowców. Często zdarza się tak, że idąc do ubezpieczyciela porównujemy wysokości składek ubezpieczeniowych kilku firm oferujących ubezpieczenie dostępne dla naszej sytuacji oraz warunków dotyczących miejsca zamieszkania oraz wieku i dotychczasowej historii wypadkowej.
W dzisiejszych czasach w tym celu nie musimy jednak nawet wychodzić z domu. Dostępne są tak zwane porównywarki lub kalkulatory OC, mające na celu przygotowanie dla nas jak najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej w oparciu na podanych przez nas informacjach. Dane, które musimy uzupełnić są dość szczegółowe, jednakże bez tego konkretna firma ubezpieczeniowa nie będzie w stanie zaoferować nam odpowiedniej polisy dostosowanej idealnie do naszych potrzeb.
Co musimy wpisać? Dana strona z porównywarką będzie czytelnie wyświetlać zainteresowanym wszystkie podpunkty potrzebne do uzyskania jak najlepszej oferty. Na pewno będzie to:
– rodzaj samochodu,
– przebieg,
– rocznik
– informacja o posiadanych zniżkach
– wiek
– miejsce zamieszkania
– numer VIN
Podane podpunkty są tylko wybranymi z pośród wielu innych.
Ile więc zapłacimy za ubezpieczenie OC?
Nie da się dokładnie określić wysokości stawki jaką zaoferuje nam dany ubezpieczyciel. Wiadomo, że stawka będzie tym bardziej wyższa, im młodszy będzie kierowca i odwrotnie im większe doświadczenie w prowadzeniu auta, tym mniejsza kwota do zapłaty.