Ile zarabia aktor?

Bycie aktorem kojarzy się z ogromną popularnością, sukcesami, sławą i bardzo dużymi pieniędzmi. Wiele osób zatem często zastanawia się, ile zarabia aktor. Panuje bowiem przekonanie, że są to na pewno olbrzymie sumy. Cóż, nie jest to jednak takie łatwe. Nie każdy człowiekiem uprawiający ten zawód może poszczycić się bogactwem. Niektórzy wręcz miewają regularne kłopoty finansowe. To, ile zarabia aktor, nie jest bowiem oczywistą sprawą. Wpływa na nią bowiem wiele czynników.

Po pierwsze – wiele zależy od tego, gdzie aktor gra. Jeśli jest to teatr, kwoty te są nieporównanie niższe niż otrzymywane za role w filmie czy serialu telewizyjnym. Pieniądze za granie przed publicznością są często zaskakująco niewielkie. Państwowe teatry, w których aktorzy są zatrudnieni na etat, zwykle wypłacają pensje zbliżone do najniższej krajowej lub odrobinę wyższe, a więc ok. sumy. O wiele lepiej prezentują się zarobki w teatrach prywatnych (ok. 4000 zł miesięcznie), jak również za angaż w filmach i serialach – tu za dzień zdjęciowy zarabia się średnio 5000-7000 złotych, jednak bywają również kwoty o wiele wyższe lub niższe.

I tu przechodzimy do drugiego czynnika, który decyduje o tym, ile zarabia aktor – jest to doświadczenie i popularność. Znana, lubiana gwiazda ekranu zarobi za jeden dzień na planie nawet kilkanaście tysięcy złotych, podczas gdy początkujący, nikomu nieznany aktor otrzyma 1000-2000 złotych. Widełki są więc naprawdę duże. Jeśli jednak skupimy się na samej średniej, czyli tych 5000-7000 złotych, trzeba pamiętać – choć może się to wielu osobom wydawać horrendalną stawką – że aktorzy nie pracują codziennie. Często ich rola to ledwie kilka dni zdjęciowych w miesiącu, a potem przez kolejne pół roku nie dostają żadnego angażu i nie generują tym samym żadnego dochodu. Nie jest więc tak, że aktor każdego dnia w roku zarabia po kilka tysięcy złotych.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z naprawdę znaną twarzą, wtedy dochodzą możliwości dodatkowego zarobku. Najpopularniejsi i najbardziej lubiani aktorzy dostają często role w reklamach, a tu kontrakty opiewają czasem na dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych za całą kampanię. Gwiazda zwykle występuje w spocie, granym potem w telewizji, a do tego bierze udział w sesji fotograficznej. Niekiedy aktorzy zarabiają na promowaniu rozmaitych produktów tak duże sumy, jakich nigdy nie udałoby im się otrzymać za występowanie w filmie, teatrze czy serialu. Oczywiście mowa tu najpopularniejszych gwiazdach, bo osoby o mniejszym doświadczeniu i rozpoznawalności nie mają szans na aż tak intratne propozycje komercyjne.

Bywa i tak, że aktor – choć może poszczycić się ogromnymi sukcesami i zarobkami – bierze udział w projekcie niszowym, krótkometrażowym, tworzonym głównie z pasji i miłości do sztuki. Wówczas, pomimo tego, że zwykle na planie filmu zarabia duże kwoty, tu nie dostaje nic lub są to symboliczne stawki. Zastanawiając się więc, ile zarabia aktor, trzeba mieć na uwadze, że jest to trudne do określenia, ponieważ wpływa na to naprawdę ogrom rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here