Ile trwają studia?

Zastanawiasz się czy wybrać się na jakieś studia, ale nie masz całkowitej pewności czy to nie aby strata czasu, czy na pewno się to opłaca? Chcesz dowiedzieć się ile trwają studia na poszczególnych etapach? Otóż od razu mogę szczerze stwierdzić, że studia to na pewno nie marnowanie czasu. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę skupiając się tylko na konkretnej dziedzinie nauki studia są właśnie dla Ciebie! Czas więc odpowiedzieć na jakże ważne pytanie ile tak naprawdę trwają studia. Trzeba jednak pamiętać, że zależy to od wybranego kierunku studiów, czasem nawet od uczelni czy instytutu. Dlatego też czas trwania może się różnić i zawsze należy dokładnie sprawdzić to na oficjalnej stronie uniwersytetu lub instytutu oferującemu kierunek, którym jesteśmy zainteresowani.
Po pierwsze należy wspomnieć, że studia dzielą się na cztery ważne części, a mianowicie: studia pierwszego stopnia (licencjackie i inżynierskie), studia drugiego stopnia (magisterskie), jednolite studia magisterskie i studia trzeciego stopnia (doktoranckie).
Logiczne jest to, że przygodę ze studiami należy zacząć od stopnia pierwszego. Studia przypominają drabinkę, po której student się wspina decydując gdzie zakończy swoją podróż.
Studia licencjackie należą do studiów pierwszego stopnia, tak samo jak studia inżynierskie. Licencjat trwa sześć semestrów tj. trzy lata, po ich zakończeniu przystępuje się do obrony pracy licencjackiej i po pomyślnym zakończeniu otrzymuje się tytuł licencjata i można dalej studiować na wyższym stopniu.
Studia inżynierskie trwają od siedmiu do ośmiu semestrów tj. od trzech do czterech lat, w zależności od wybranego kierunku. Po zdaniu wszystkich egzaminów i obronie pracy zostaje się inżynierem z tytułu. Tak samo jak w przypadku ukończenia studiów licencjackich można kontynuować naukę.
Podobnie sytuacja wygląda na studiach drugiego stopnia, inaczej studiach magisterskich. Nauka trwa od trzech do pięciu semestrów i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra bądź magistra inżyniera. Żeby przystąpić do drugiego stopnia studiów należy mieć ukończony pierwszy stopień.
Natomiast na studiach jednolitych magisterskich trzeba spędzić więcej czasu, bo aż pięć sześć lat. Studia te prowadzone są dla określonych kierunków takie jak: prawo, farmacja czy weterynaria. Studia te różnią się od studiów magisterskich. Trzeba pamiętać, że są to dwa różne etapy studiowania, ale niezależne od siebie. Wybiera się tylko jeden z nich, który umożliwi dalsze kształcenie się na stopniu trzecim.
Na samym końcu pozostały już tylko studia trzeciego stopnia. W Polsce studia te trwają od dwóch do czterech lat w zależności od okresu prowadzonych badań naukowych. Istnieje również możliwość przedłużenia trwania studiów jeśli badania nie są zakończone. Po ukończeniu studiów doktoranckich otrzymuje się świadectwo ich ukończenia jednak tytuł doktora nie zostanie nadany. Umożliwia to staranie się o ten tytuł poprzez przygotowanie się do rozprawy doktorskiej, której zaliczenie sprawi dopiero otrzymanie tytułu doktora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here