Czas trwania rozwodu

Wesele jest pięknym czasem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do wspólnego życia. Jest to czas, w którym przeżywa się radość, miłość, oczekiwanie na szczęście. Jednak coraz więcej małżeństw kończy się w dzisiejszych czasach rozwodem.
Jedną z przyczyn wzrastającej ilości rozpadających się małżeństw jest popularyzowanie obrazu rodziny, która nie musi do końca życia być razem a drugą przyczyną jest to, że sam rozwój jest w dzisiejszych czasach bardziej dostępny i łatwiejszy w otrzymaniu. Dlatego wiele małżonków z byle powodu z niego korzysta. Jednak wiąże się on ze sporymi kosztami i poświęconym czasem, który często przepełniony jest nerwami, rozgoryczeniem, bólem, nieszczęściem.
Ile trwa rozwód w Polsce i czy łatwo otrzymać rozwód?
Właściwie nie istnieje żadna konkretna odpowiedź, dzięki której można by było się dowiedzieć ile trwa rozwód, ponieważ każda sprawa sądowa jest inna i każde małżeństwo jest inne. Na prawomocne orzeczenie sądowe można czasami czekać naprawdę bardzo długo, ale wszystko zależy od indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy.
Najszybciej rozwody otrzymują małżonkowie, którzy są zgodni co do przyczyn swojego rozstania oraz doszli do porozumienia w sprawie reguł, na których ma dojść do ich rozwodu. Wówczas pozew wyraża w rzeczywistości stanowisko obu stron procesu (choć formalnie składa go tylko jeden z małżonków). Jeśli strony nie zmieniają swojego zdania do rozprawy i na samej rozprawie są stale zgodni to wówczas mogą oni liczyć na bardzo szybkie zakończenie procesu, ponieważ wówczas najczęściej rozwód kończy się pierwszą rozprawą. Całe postępowanie rozwodowe trwa wtedy do kilku miesięcy. Mimo wszystko, że jest to najbardziej optymistyczna wersja rozwodu to jest to dosyć długi czas, który napełnia jeszcze małżonków bólem i cierpieniem.
Natomiast jeżeli obie strony nie potrafią dojść do porozumienia to taki proces rozwodowy może trwać nawet do kilku lat. Jest to mniej optymistyczna wersja. Im większe rozbieżności między stronami, tym proces sądowy trwa dłużej. Zwiastunem o tym czy proces sądowy będzie długi czy krótki jest orzeczenie o winie. Jeżeli małżonkowie nie godzą się na rozwód bez orzekania o winie to muszą liczyć się na dużą ilość rozpraw sądowych, ponieważ sąd będzie musiał dojść do tego, czyja jest to wina. A takie orzeczenie będzie musiał orzec po dojściu do dowodów oraz przesłuchaniu wielu świadków spośród rodziny oraz znajomych małżonków.
Dodatkowym czynnikiem, który wydłuża proces rozwody jest istnieje dzieci z małżeństwa. Szczególnie jeżeli te dzieci nie są jeszcze pełnoletnie, ponieważ wówczas toczy się się bój o to, kto ma tymi dziećmi się zająć. Szczególnie trwa to długo w przypadku jeżeli każde ze stron małżeństwa zawzięcie walczy o opiekę nad dziećmi. A do tego dochodzą jeszcze alimenty, które jedna ze stron ma płacić drugiej po ustaleniu opieki nad dziećmi. To dodatkowo wydłuża sam proces rozwodowy. Takie postępowanie może trwać nawet kilka lat. Dlatego jeżeli już musi dojść do rozwodu to warto przed rozprawą się do dogadać aby nie wydłużać bólu sobie nawzajem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here