Kwestia ślubnych prezentów jest zawsze dość skomplikowana. Kiedy zbliża się ta wielka uroczystość i mamy na niej wystąpić w charakterze gości, prędzej czy późnej przyjdzie nam podjąć decyzję dotyczącą upominku dla młodej pary. To, co mamy zamiar wręczyć świeżo upieczonym małżonkom jest uzależnione od wieli czynników. Przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa oraz zażyłości z młodymi. Wart również kierować się rozsądkiem lub po prostu zdać na intuicję. Można też zawsze sprawdzić, co jest akurat w trendach i pokierować się modą. Jedno jest pewne- to nie jest łatwa decyzja.
Ślub i wesele to zawsze spory wydatek nie tylko dla państwa młodych, ale również dla ich gości. Kiedy wybieramy się na tak oficjalną uroczystość powinniśmy godnie i elegancko się prezentować. Oczywiście nie wypada pojawiać się na ślubie bez upominku dla młodych. I tutaj najczęściej zaczynają się schody. Co wybrać? W jakim pójść kierunku? Czy lepiej postawić na coś tradycyjnego, typu sprzęt gospodarstwa domowego, pościel itp., czy też szukać czegoś bardziej ekstrawaganckiego i zaskakującego? Oto jest dylemat.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jakich relacjach pozostajemy z para młodą. Jeśli jesteśmy najbliższą rodziną lub znajdujemy się w groni najbliższych przyjaciół, prawdopodobnie znamy dobrze potrzeby i upodobania przyszłych małżonków. Warto wówczas zastanowić się nad własnymi możliwościami finansowymi i rozważyć zakup czegoś droższego. Oczywiście jeśli wiemy dokładnie, że młodzi tego nie maja, a potrzebują. Przypadkowy zakup, bez wcześniejszego porozumienia się z resztą rodziny, czy zasięgnięcia opinii znajomych, może okazać się błędem. Nikt nie ucieszy się z kolejnego żelazka czy odkurzacza, jeśli już takowe posiada.
Zawsze warto porozmawiać z innymi, znanymi nam zaproszonymi gośćmi, aby zweryfikować swoje przypuszczenia i plany. Ostatnio modne jest obdarowywanie młodej pary zagranicznymi wycieczkami, karnetami na przeróżne ekstremalne wydarzenia (typu skok ze spadochronu itp.). To dość kosztowne rozwiązania, a ryzyko nie wpasowania się w preferencje młodych jest dość spore. Dlatego zawsze dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, czego młodzi tak naprawdę potrzebują.
Dobrym rozwiązaniem jest pokierowanie się wskazówkami samych małżonków. Coraz częściej państwo młodzi dołączają do zaproszeń specjalne listy, na których podają swoje wymarzone prezenty wraz z adresami sklepów, w których można je nabyć. To dobry sposób na uniknięcie powtórek lub niewypałów.
Pozostaje jeszcze kwestia pieniędzy. To, ile daje się na wesele do przysłowiowej koperty, również zależy od tego, jaka jest nasza relacja z para młodą. Ogólnie uważa się dziś, że najmniejsza kwota, jaką wypada podarować młodym to 500 zł. Pamiętajmy jednak, że w przypadku skromnego, kameralnego ślubu bez wesela, ta kwota może ulec zmianie. Górnej granicy oczywiśćie nie ma. Najbliższa rodzina, jak rodzice chrzestni, rodzeństwo czy wujostwo przeważnie wspiera młodych znacznie wyższą kwotą. Jako dalsi znajomi możemy włożyć do koperty mniejszą sumę.