Home Relacje Cesky weekend w Ostravie
Cesky weekend w Ostravie
Napisany przez Beata Markiewicz, z 09-08-2009 21:26
Średnia ocena użytkownika    (0 głos)
Opinie 13571    
Ulubione 426
Jakiś czas temu dostałyśmy zachęcające zaproszenie od kolegi Borga. Ostravski klimat kusił nas, eksplorystki korzystające z wszelakich okazji, do podróży. Pozostało ustalenie kompatybilnych terminów wolnego weekendu i stało się…Pięknego, wczesnego ranka w sobotę relacją bezpośrednią Kraków – Praga przez Ostravę pomknęłyśmy EuroCity w stronę czeskiej granicy…
Pomknęłyśmy to zbyt mocno napisane, bo pociąg nie rozwinął zawrotnej prędkości i w efekcie podróż (bardzo widokowa) trwała 3 i pół godziny. Na miejscu powitało nas Słoneczko, Borgu i grupa czyścicieli hlavní nádraží w Ostravie;) Już w trasie do lokum, Michał dawał nam cenne wskazówki, jakich polskich słów lepiej nie stosować na ulicach Ostravy…chyba, że ktoś gustuje w mocnych wrażeniach;) Od nas jedyna informacja – W Czechach lepiej być dobrze zorientowanym, aby jakiekolwiek zagubienie nie wymagało od nas „SZUKANIA”:D Czeski język to prawdziwe arcydzieło, mi najbardziej utkwiły w pamięci Bramborky, które oczywiście należą do słów z kategorii konsumpcji;) Szybka sałatka z fety i świeżych warzywek i w město! Ostrawa to trzecie największe miasto w Czechach, które jest siedzibą Okręgu Morawsko- Śląskiego. Zamieszkuje je ponad 320.000 osób. W czasach socjalistycznej Czechosłowacji otrzymało zaszczytne miano „stalowego serca państwa”. Od XVII wieku, kiedy odkryto na terenach przyległych do miasta złoża węgla kamiennego Ostrava stała się prężnie działającym ośrodkiem górniczym. Pomimo faktu, że obecnie Ostrawa nadal jest miastem przemysłowym, na jednego jej mieszkańca przypada aż 30 m2 zieleni!
Geologiczne plany...
Bez specjalnego planu, w Krakowie zrobiłyśmy małe rozeznanie, co warto byłoby zobaczyć:) Mój geologiczny instynkt zaszczepiany przez lata w murach AGH i poza nimi, podpowiadał mi, że atrakcją regionu są karbonowe rzadkie pokłady węgla kamiennego…i chętnie bym to zobaczyła:) Niestety nie trafiłyśmy w sezon, wszystkie outdoorowe atrakcje są albo zamknięte albo miały skrócony czas odwiedzin. Z szybkich zapisków krakowskich na liście geologicznej, Need to See był Narodowy pomnik przyrody wzgórza Landek i nieczynna Kopalnia Michał. Wzniesienie Landek ma powierzchnie około 85 hektarów i leży w dorzeczu Odry i Ostrawicy. Kompleks do zwiedzania to Obozowisko łowców mamutów i późniejszych kultur, ale przede wszystkim (dla nas geolożek;)) jedyne zachowane odsłonięcie łożyska warstw produktywnego karbonu. W tym właśnie miejscu znaleziono hematytowy posąg tzw. Landecką Wenus. Ścieżka edukacyjna i całe wzgórze Landek stanowi narodowy pomnik przyrody od 1992 roku i jest uznawaną światową perełką w dziedzinach geologii, przyrody, archeologii i techniki przemysłowo- górniczej. W pobliżu Landeku mieści się Muzeum Górnicze otwarte w dzień święta Barbary – patronki górnictwa i górników. Zapoznaje z całą historią górnictwa w regionie i charakterystyczną architekturą wiedeńskiej secesji (krwiście czerwona cegiełka w naszym tłumaczeniu;))
Trasa miejska...
Nasza miejska trasa rozpoczęła się od deptaku Stodolni, który obecnie stanowi największą „imprezową” atrakcję Ostravy, firmując się jako „ulice, která nikdy nespí”(sprawdzimy to wieczorem;)). Jeszcze 15 lat temu nosiła wszelkie negatywne znaki metropolii przemysłowej, getta, teraz gromadzi ponad 70 różnorodnych klubów. Każdy znajdzie coś dla siebie;) Dalej przez Ostravski Rynek trafiliśmy na most Sykory, który poprowadził nas w dzielnicę Sląskiej Ostravy. W tej części podążaliśmy już za węchem odkrywcy (wybacz Borgu tą traskę;) – 15 km on pied ) i znaleźliśmy stary szybik kopalniany, hałdę Ema, kopalnię, wieże ciśnień, Zoo ostravskie i super market:D Hałda Ema jest jedyną hałdą w Ostravie o kształcie stożka. Wznosi się na wysokość 315m n.p.m. (tuż po jej usypaniu miała 327m n.p.m.). Obniżanie się jest wynikiem naturalnego osiadania materiału hałdy na skutek wewnętrznego spalania! 4 miliony metrów sześciennych materiału topi się w temperaturze 1500 stopni C. W takich warunkach ciśnienia nadkładu i temperatury powstają kamienie półszlachetne, takie jak porcelanity i jaspisy (odmiana chalcedony, nazwa pochodzi z j. greckiego i oznacza "cętkowany kamień", kolory od czerwieni po żółcie). Hałda jest ogólnodostępna i prowadzi do niej żółty szlak turystyczny. W związku z tym, że Zoo nie było dla nas specjalną atrakcją urozmaiciliśmy sobie piękny sobotni dzień lodami i sesją fotograficzną (to jest obowiązkowe, tak jak gofry, ale ich nie było;)). Schodząc w kierunku miasta nie dało się nie zauważyć wysokiej wieży ratuszowej, a że czas był niezły, skorzystaliśmy! Wjazd na szczyt to kwota 40 koron czeskich (około 7 zł), ale naprawdę warto, bo widok pozwala ogarnąć wzrokiem wszystkie odcienie Ostravy. Na górze spotkaliśmy bardzo sympatycznego przewodnika Jirya, który doskonale mówił po polsku i przedstawił nam wszystkie najważniejsze ostravskie fakty historyczne. Podpowiedział, co warto jeszcze zobaczyć i najważniejsze, polecił magiczną ulicę Janackovą, na, której mieściła się Sielska Jizba – nasza testerska miejscówa gastronomiczna! Ponieważ pora obiadowa zbliżała się nieubłaganie, bardzo szybko dotarliśmy do regionalnej karczmy a tam już bez krępacji ( jako jedyni goście, ponieważ, ruch w tego typu obiektach w weekendy, poza sezonem jest raczej marny) zamówiłyśmy, w celach degustacyjnych dwudaniowy obiadek.
 Trochę o czeskiej kuchni...
Kiedy słyszymy o kuchni czeskiej, od razu na usta cisną się knedliczki oblane gęstym mięsiwnym sosem. Ale Czesi nie tylko jedną potrawą żyją. Upodobania kulinarne naszych południowych sąsiadów są bardzo zbliżone do upodobań Bawarczyków, Węgrów czy Ślązaków. Można rzec, że kuchnia czeska to raj dla ludzi uwielbiających dobrze przyprawione mięsa z ciężkimi, aromatycznymi sosami. Kuchnia czeska bogata jest także w zupy, bez których obiad nie byłby obiadem. Gotuje się je na porządnym wywarze mięsnym lub rybnym. Poza tradycyjnym rosołem, czy pomidorową bardzo popularna jest pikantna zupa czosnkowa, czyli česnekačku, od której degustację zaczęła Kee ja skusiłam się na równie zdrową zupkę cebulovą ;) Faktem jest, że wśród obiadowych dań królują knedliczki – ciasto przygotowywane najczęściej z mąki ziemniaczanej, krojone w plastry i gotowane na parze. Zwolennicy bezmięsnej kuchni także znajdą coś dla siebie, ale od razu należy dodać, że nie będą to potrawy niskokaloryczne;) Największą popularnością cieszy się smaženy sỳr – ser smażony w panierce, podawany z frytkami i sosem tatarskim. Potrawa może występować w dwóch wersjach - z serem żółtym lub hremelίn (pleśniowym). Jednak prawdziwą ucztą dla podniebienia (pod warunkiem, że przezwycięży się bardzo niemiły zapach) są olomoucke tvarůžki – niewielkie kawałki sera o bardzo intensywnym i charakterystycznym aromacie. Dla lepszego smaku zdegustowałyśmy również piwko Radegast, które charakteryzuje się wyraźną chmielową goryczką i grubą, sztywną pianą. Czesi do tego stopnia dbają o swoje narodowe dobro, że nawet nalewanie piwa do kufla urasta do rytuału, a dla wielu spragnionych może się wydać przesadzoną czynnością. Według czeskiej normy nalewanie piwa powinno trwać 15 minut! A piana musi być dwustopniowa, z obowiązkową dziurką w środku;) Po wyśmienitym obiadku, leniwie ruszyliśmy na siestę do mieszkania, bo wieczorkiem czekał nas clubbing Stodolni. Trzeba było zregenerować siły po 20 000 kroków;) Lekki relaks przy Scrabble i ruszyliśmy do kolegi z pracy Borga, Borysa. I tam zaczęła się nasza zajafka Guitar Hero! W tajemnice gry wprowadził nas współlokator Borysa, Tomek, potem z trudem żegnając się z konsolą wybraliśmy się na obchód po ulicy, która nigdy nie śpi;) Zaczęło się z wielkim powerem, w podskokach przebiegliśmy kluby w efekcie zasiadając chilloutowo w spokojnym lokalu na piweczku, wineczku i debatach;) Plan na niedziele, dzielnica Poruba i Vitkovice a potem pożegnanie z Ceskym krajem i come back o 18.00 do Krakowa.
Niedzielna trasa"dzielnicowa"...
Niestety niedzielna obudziła nas mokrą i szarą aurą (do naszych atrakcji „dzielnicowych” mixu socjalizmu z fabrycznym klimatem nadawała się idealnie;)) Punkt pierwszy na samochodowej trasie czarną furą Borysa – Ostrava Poruba czyli zespół domów w stylu realizmu socjalistycznego ( mądrze brzmi, odpowiednik Krakowskiej Nowej Huty) Pierwszy obszar budowniczy tej dzielnicy jest ciągiem budynków z lat 50 i 60 XX wieku. Od 2003 roku obiekty Poruby stały się miejskim obszarem zabytkowym. Architektura dzielnicy miała być symbolem nowej społeczności robotniczej. W oczy rzuca się segmentacja osiedla oraz otaczające go zielone skwery. Szerokie dwupasmowe ulice, wysokie wjazdy w kształcie łuków wyznaczają socrealistyczny charakter Poruby. Osiedle to nie zostało nigdy w pełni dokończone, projekt kanału wodnego, który miał stwarzać przed miastem lustro wodne nie został nawet rozpoczęty. Osobiscie czułam się jak na alei Róż w Centrum Nowej Huty;) Ciekawsze dla nas miejsce zostawiłyśmy na koniec tripu. Dzielnica Vitkowice, co ciekawe ma swoją stronę www promującą trasę turystyczną, która tak naprawdę udostępniona może być dopiero w tym roku (2009). Od Jiryia dowiedziałyśmy się, że aby była ona w pełni funkcjonalna pewne ścieżki na terenie zakładu przemysłowego Vitkovice muszą zostać zmodernizowane. Oczywiście z jednej strony chodzi o bezpieczeństwo turystów, ale jak zgodnie stwierdziliśmy taka ingerencja może pozbawić to miejsce unikalnego klimatu. Losy Vitkovic zaczęły zmieniać się jesienią 2002 roku. Wtedy zapadła decyzja Ministra Kultury Republiki Czeskiej o uznaniu obiektu za narodowy zabytek myśli technicznej. Kompleks huty pochodzi z pierwszej połowy XIX w i stoi w miejscu pierwotnego pieca pudlarskiego z 1828 roku. ( piec pudlarski służył do oczyszczania surówki z domieszek a proces pudlarski był nowocześniejszy i bardziej wydajny, polegał na utlenianiu zawartych w surówce domieszek w wysokiej temperaturze w piecach płomiennych opalanych węglem.;)). Huta Vitkowice była pierwszą swego rodzaju w monarchii austriackiej a pierwszy wielki piec uruchomiono w 1836 roku. 7 lat później kompleksowo ruszyła kopalnia Hlubina, dzięki czemu zostały związane ze sobą technologicznie i logistycznie, wydobycie węgla, produkcja koksu i przetapianie żelaza w stal. Istny potwór przemysłowy;) Nam udało się z daleka podziwiać zabudowę fabryczną Vitkowic, opcja dla niezmotoryzowanych to przejazd tramwajem linii 2 z Centrum do dzielnicy i… pozostaje nam czekać na otwarcie szlaku zabytków myśli technicznej. Zadowoleni z mokrej niedzieli zrobiliśmy regionalne zakupy w markecie (oczywiście piwka i knedliki) a na obiadek Borys mistrz bramborkovych placków przygotował nam ucztę przy Hot Shots;) Nie zdradzimy przepisu, bo same go dobrze nie znamy, ale mogę Wam tylko napisać, że do momentu konsumpcji tego ziemniaczanego cudu nie znosiłam placków ziemniaczanych;) Dodatkowo sos czosnkowy domowej roboty i…pychotka. Przepiłyśmy specyficznym pszenicznym piwkiem i sjestę uskuteczniłyśmy Guitar Hero i piłkarzykami jak na prawdziwe damy przystało…ale obyło się bez bekania i przekleństw:D Pożegnanie na dworcu i do następnego razu Muží;) Ostrava zaprasza Kraków, Kraków zaprasza Ostravę! A już teraz zobacz galerię z czeskiego tripu
Opublikowane w : Ciekawe miejsca, Relacje z podróży
Słowa kluczowe : miasto
Dodaj opinię Ulubione Poleć znajomemu Czytaj więcej

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Nowości

Tymek Testers ;)

Z końcem maja do tytułu Najmłodszego Testersa aspiruje już BosKee TYmosKee ;) Hubi stał się Starszym Bratem, bardzo pomocnym, wcale niezazdrosnym i wpatrzonym w Małego Ludka (przygotowujcie starsze dzieci do

T-podsumowania A.D. 2016

Już taką pisaną Testerską Tradycją stało się podsumowywanie mijającego roku i spoglądanie z uśmiechem na Nowy Rok. Kolejna odsłona Testerskich Rocznych Wspomnień przed Wami. Czas na T-podsumowania A.D. 2016.

Październikowe Tatry

Dzień Nauczyciela okazał się miłym prezentem dla dzieciaków i okazją do jednodniowego urlopu dla rodziców, urlopu, który bulimizując weekend, dał aż trzy dni wolnego. Postanowiliśmy wykorzystać ten czas mocno rodzinnie

Tatry po komercyjnemu

Nie zwykłam chadzać mocno utartymi i przez to mocno zatłoczonymi tatrzańskimi szlakami. Zawsze wolałam te mniej dostępne trasy i zarazem mniej oblegane przez tłumy turystów. Nieszczególnie inspirują mnie komercyjne szlaKee.

Grecka majówka - Kos

Przez ostatnie lata majowe long weekendy spędzaliśmy w Polsce lub u naszych południowych sąsiadów. Pora na zmianę klimatu i przetestowanie południowo-europejskich destynacji – może majówka w Grecji? Czemu nie? I

T-podsumowania A.D. 2015

Już od sześciu lat opisuję różnobarwny TestersKee Świat. Wyjątkowo szybko i energicznie minął mi ten 2015 rok. Dużo pozytywnych zdarzeń miało miejsce. Zmiany na plus. Trafione decyzje. Kreatywne pomysły. Co

Orla Perć

Drugi i trzeci dzień Sierpniowego Tatrzańskiego Triduum upłynął nam pod znakiem ekstremalnych przygód z nutą adrenaliny i ryzyka, okiełznywaliśmy Orlą Perć ;) czyli najtrudniejszy szlak w Tatrach pełen łańcuchów, pionowych

Tatry Zachodnie

Pierwszy dzień Sierpniowego Tatrzańskiego Triduum miał być swoistym „rozruchem”, rozgrzaniem mięśni oraz wstępem do zaatakowania najwyższych szczytów i najtrudniejszych szlaków z Orlą Percią na czele. Za cel hikingowej soboty obraliśmy

Sierpniowe Mazury

Od dwóch lat, kiedy to Hubi jest na świecie, a zarazem od trzech sezonów wakacyjnych sierpień jest czasem rodzinnej eskapady na Mazury. Tym razem powiększyliśmy rodzinne grono i zacumowaliśmy w

Wyspa Sobieszewska

W zeszłoroczne wakacje aż dwa razy zarzucaliśmy z Hubim Testerską Kotwicę nad morzem. Najpierw w Kołobrzegu i Trójmieście, potem w Ustce, gdzie odbywały się Mistrzostwa Polski w Beach Soccerze, a

Pieniny z dwulatkiem

Z wytęsknieniem czekałam wspólnego beztroskiego czasu z moimi boys'ami ;) bo, w ostatnich mocno zabieganych i zapracowanych tygodniach, rodzinnych chwil było jak na lekarstwo... Późnopopołudniowe przygody domowo-ogrodowe okraszone rozmaitymi aktywnościami,

T-podsumowania A.D. 2014

To już kolejna odsłona Testerskich Podsumowań. Jak co roku, począwszy od 2009 roku, prezentuję Wam w skrócie to wszystko, co wydarzyło się na przestrzeni kalendarzowych dwunastu miesięcy. Tym razem skupimy

Rejsowanie po Mazurach

…i tym oto sposobem Hubi Testers Junior zdobył w wakacje wszystkie „najpopularniejsze polskie destynacje”, czyli przetestował morze, góry i jeziora, pokonując blisko pięć tysięcy kilometrów. W czerwcu testował Bieszczady, będąc

Lato w Kołobrzegu

Bezkres wody, fale rozbijające się o brzeg, muszelKee wyrzucane na ląd, ciągnące się kilometrami plaże, energetyzujące wschody i bajkowe zachody słońca… Magiczne klimaty Bałtyku sprawiły, że zarzuciłam swą Testerską Kotwicę

Rymów konstrukcje

  Postaw na kuchni wydarzeń dzień i noc. Dodaj szczyptę marzeń, bo one mają moc. Gotuj w wywarze wrażeń i uśmiechniętych wydarzeń. Odcedź smutKee i problemy, bo tego nie jemy. Na

http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/252583Tymi_Testers.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/538002T_podsum_2016.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/554294Pa__dziernikowe_Tatry.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/610632Tatry_komercyjnie.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/113238Kos_pla__a.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/443944T_pods_2015.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/733502Orla.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/135896Tatry_Zachodnie.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/429216Mazury_w_6.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/949372zach__d_w_Krynicy.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/213188Pieniny_z_dwulatkiem.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/123798T_pods_2014.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/412451Mazury_2014.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/870613Ko__obrzeg.JPG http://www.testersi.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/477892T_poetycko_fota.jpg
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
PrzeTestowane Punkty
GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN GREEN
ContentMap by Turismo.eu

Share Up To 110 % - 10% Affiliate Program

Sądziecka foto Słowacja

News image

Północna Słowacja sąsiaduje z południową Polską. Wizytę w Beskidzie Niskim połączyliśmy z Kamem z T-objazdem po słowackich miastach, miasteczkach i wioskach. Zaczęliśmy od Starej Lubovnej, potem była Spisska Bela i...

Urodzinowa Kopa Kondracka

News image

Piątek 24 październik "18tka" Betinki;) Niekonwencjonalna celebracja urodzin na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Taką atrakcję zafundowali koleżance Keenya i Mati współtripowicze. Szybka akcja załatwiania wolnego w pracy i j...

Zimowo- czyli 3 dni w Tatra

News image

  Tatry słowackie na Nowy Rok? Dało się zrobić:) Sylwestrowa zabawa pod gołym niebem, w otoczeniu dwutysięcznych szczytów. 3 Dni w Tatrach...eksploracja okolic Zielonego Stawu i Kieżmarskiej Doliny. Zimowa aura i ...

Walka z falami Atlantyku

News image

Nie było to wprawdzie 10 w skali Beauforta, ale gigantyczne kilkumetrowe fale tłumione na Playa de Cofete na kanaryjskiej Fuercie robiły na nas niesamowite wrażenie. Do tego stopnia zaszaleliśmy z...

Jeziora Plitwickie - Majest

News image

Park Narodowy Jezior Plitwickich zachwyca nieprzeciętną kolorystyką i magią krajobrazu. Spacer w krainie turkusu, pośród licznych lazurowych jezior, huczących wodospadów, w sympatycznej plątaninie drewnianych kładek, pomostów i leśnych ścieżek n...

Na Turbacz z Koninek

News image

Wszystkie drogi prowadzą na Turbacz... Każdą trasą, czy to z Koninek, Rabki, Nowego Targu czy z Klikuszowej dotrzemy do celu. Wiosna obudziła się z zimowego snu! Rozkwitają już krokusy, tworząc ...

Więcej w: Galerie z podróży

-
+
3