Praca spawacza

Spawanie odgrywa bardzo istotną rolę w całej gospodarce. Sama praca spawacza polega gównie na łączeniu lub cieciu wszelakich elementów. Osoba wykonująca prace polegające na spawaniu musi przygotować się na ciężką pracę fizyczną. Prace spawalnicze mogą odbywać się na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniach. Mogą to być hale produkcyjne, hale produkcyjne, kadłuby statków. Specyfiką tego zwodu jest wykonywanie pracy w bardzo specyficznych miejscach. Wiele prac odbywa się na znacznych wysokościach, np. podczas budowy mostów. Osoba wykonująca ten zawód narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Bardzo niebezpieczne są prace spawalnicze wykonywane w relatywnie małych pomieszczeniach. Chodzi tutaj głównie o pracę w zbiornikach i statkach. Na takich stanowiskach trzeba zamontować wyciągi oraz zapewnić świeże powietrze. Spawacz musi być asekurowany z zewnątrz przez pomocnika. Bardzo dużym zagrożeniem jest wszechobecny pył, a także iskry i bardzo duża temperatura, która towarzyszy spawaniu. Podczas spawania tworzą się też pyły techniczne. Zagrożenia te mogą sprzyjać chorobom zawodowym. Zaliczamy do nich głównie zatrucia, choroby skóry i oczu. Aby je ograniczyć należy stosować bardzo rygorystyczne procedury postępowania. Odpowiednie zabezpieczenia pozwalają zapewnić właściwą ochronę spawaczom. Minimalizują też istniejące zagrożenie. Każdy spawacz powinien używać odzieży ochronnej. W jej skład wchodzą specjalne fartuchy, a także okulary, które chronią przed promieniowaniem świetlnym, różnymi pyłami czy iskrami. Spawacz, który pracuje pod wodą, wyposażony jest w kombinezon nurka. Jest on niezbędny w przypadku prac na dużych głębokościach, które zdarzają się relatywnie często.
Osoba, chcąca zostać spawaczem, musi nie tylko posiadać umiejętności spawalnicze, pozwalające na wykonywanie dobrych i bezpiecznych spawów. Musi mieć także odpowiednie predyspozycje psychofizyczne. Szczególnie ważne jest to, by posiadała zdolności manualne, a także dobrą kondycję wzrokowo-ruchową. Praca spawacza jest pracą bardzo odpowiedzialną i stresującą. Często odbywa się w niekorzystnych warunkach. Spawacz musi być bardzo cierpliwy i dokładny. Musi być odporny na zmęczenie fizyczne i psychiczne. Występują ne szalenie często w tym fachu. Aby móc pracować w tym zawodzie trzeba przejść bardzo rygorystyczne badania lekarskie, określające zdolności do wykonywania takiej pracy.
Pytanie czy warto się trudzić, ile zarabia spawacz na swojej pracy. Spawacz zarabia bardzo dobre pieniądze. Jego wynagrodzenie oscyluje w kwotach od 6000 do 12000 zł netto miesięcznie (w zależności od umiejętności i wykonywanych prac) Co także ważne, może on podjąć pracę zarówno w naszym kraju, jak i w każdym innym kraju Unii Europejskiej. Fachowiec w tej branży jest potrzebny praktycznie wszędzie. Daje to bardzo duże możliwości zarobku i rozwoju. Reasumując, praca spawacza jest bardzo wymagająca i męcząca, ale jednocześnie daje bardzo duże możliwości zarobku bardzo dużych pieniędzy. Wymaga dużego doświadczenia, precyzji i elastyczności w działaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here