Praca i zarobki dentystów

Często mówi się o tym, jak prestiżowy, dobrze płatny i dobry jest zawód lekarza, zapominając o stomatologii. Tymczasem studia te mają ze sobą dużo wspólnego, gdyż adepci tego zawodu podejmują studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Zawód dentysty jest na pewno mniej prestiżowy niż lekarza, gdyż stomatolog nie bierze odpowiedzialności za życie swojego pacjenta – przynajmniej nie w bezpośredni sposób. Jego zawód jest mniej wymagający, jednak same studia są również bardzo trudne. Jest to także bardzo dobra praca, tak samo jak praca lekarza, pod tym względem, że można dużo zarobić i nigdy nie będzie się narzekać na brak zatrudnienia. Często nawet dentyści mogą zarobić więcej niż lekarze, a przynajmniej raczej nie narzekają na swoje zarobki. Lekarze często protestują, a czy słyszał ktoś, by na zarobki narzekali dentyści? Oczywiście to, ile zarabia dentysta, jest uzależnione od wielu czynników. Zarobki w publicznych placówkach pewnie nie są specjalnie imponujące, ale trudno jest znaleźć dentystę pracującego w takim miejscu, który jednocześnie nie prowadziłby prywatnej praktyki. Nieraz nawet przychodnia publiczna jest dobrym miejscem do rekrutowania pacjentów do swego prywatnego gabinetu, gdyż wielu zabiegów czy wyższej jakości materiałów NFZ nie refunduje, więc siłą rzeczy dentyści nieraz zapraszają do własnych gabinetów. Poza tym ich zarobki bardzo mocno uzależnione są od ich kwalifikacji. Dentysta wykonujący jedynie podstawowe zabiegi na pewno zarabia mniej niż lekarz, który ma wiele specjalizacji i przeszedł szkolenia uprawniające na przykład do wszczepiania implantów. Zwłaszcza one są żyłą złota, gdyż ich koszt jest wysoki, bardzo dobrze jest także wykonywać w swym gabinecie zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Wiele osób chce wykonywać licówki czy wybielać zęby, można więc liczyć na bardzo dobre zarobki.
Oczywiście pobory dentystów, tak samo jak lekarzy i wykonawców wielu innych zawodów, nie tylko medycznych, są też mocno uzależnione od tego, ile się pracuje. Jeśli ktoś chce zarobić więcej, musi więcej pracować. Dentyści posiadający własne gabinety są w tej dobrej sytuacji, że gdy tylko mają na tyle pacjentów, mogą pracować nawet w weekendy i to do późnych godzin. Pozwala im to na osiąganie bardzo dobrych zarobków, choć wówczas ma się mało czasu dla siebie. Jeśli jednak lubi się swoją pracę i daje ona satysfakcję, nie trzeba na to narzekać, przy czym w przypadku dentystów raczej nie zdarza się wypalenie zawodowe, jakie nieraz trapi lekarzy.
Dentyści mają też tę dogodną możliwość, że jeśli z jakiegoś powodu nie chcą mieć własnego gabinetu, na przykład nie mają budżetu na jego urządzenie (a jest to spory koszt, który jednak zawsze się zwraca), mogą zatrudniać się w prywatnych gabinetach należących do innych dentystów czy lekarzy. Takich placówek jest mnóstwo i często mają one wakaty, w efekcie czego lekarze nieraz pracują w kilku miejscach na części etatu. Może to być co prawda nużące, ale daje szansę na dobre zarobki i nie trzeba narzekać na brak pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here