Pożegnanie z pupilem - co zrobić kiedy trzeba uśpić psa?

Decydując się na posiadanie psa trzeba liczyć się z tym, że żyje on zdecydowanie krócej niż człowiek i być gotowym na pożegnanie. Kiedy zwierzę cierpi z powodu różnych chorób lub dolegliwości związanych z wiekiem, uśpienie go jest najlepszym rozwiązaniem, skracającym męki.

Jak przygotować się do pożegnania?

Ważne jest, aby mieć odpowiednie nastawienie psychiczne. Uśpienie jest dla schorowanego psa przerwaniem jego cierpienia. Trzeba być świadomym, że decydując się na taki krok – pomagamy swojemu pupilowi odejść z godnością. Nie ma nic gorszego niż śmierć poprzedzona dniami, jak nie tygodniami męczarni. Nie powinno się tego dnia stresować i denerwować, gdyż pies wyczuwa emocje i może poczuć się gorzej. Najlepiej jest pozostawić żałobę na później i podarować zwierzęciu jak najwięcej miłości w tych ostatnich godzinach życia.

W gabinecie czy w domu?

Zwykle uśpienie ma miejsce w gabinecie, lecz dla psa lepszą opcją jest wizyta domowa. Zwierzę czuje się bezpiecznie i komfortowo na swoim terenie. Nie odczuwa niepotrzebnego stresu czy bólu związanego z podróżą do gabinetu. Ponadto, do samego końca jest otoczony znajomymi zapachami, a jak wiadomo, węch jest najważniejszym i najbardziej wyczulonym zmysłem psa.

Jak od początku do końca wygląda uśpienie psa?

Najpierw zwierzę zostaje znieczulone ogólnie. Jest to moment, w którym właściciel powinien być przy pupilu i pożegnać się z nim. Gdy pies zaśnie, dopiero wtedy podawany zostaje środek wstrzymujący akcję serca, a tym samym wszystkie funkcje życiowe. W momencie podawania środka uśmiercającego, właściciel może opuścić pomieszczenie. Psy różnie reagują na podawanie tych środków i czasem może wystąpić odruch, zupełnie jakby zwierzę nagle przebudziło się. Jest to odruch naturalny, za który odpowiadają skurcze mięśni. Dla wielu ludzi może być to ciężki i drastyczny widok, dlatego dobrze jest go sobie oszczędzić.

Ile kosztuje uśpienie psa?

Koszt uśpienia zależy od wielkości psa, gdyż to właśnie do wagi dostosowuje się ilość środków. Zwykle jest to od 50 do 200 złotych, gdyż każdy gabinet może narzucać swoje własne ceny za usługi.

Utylizacja zwłok oraz psi pogrzeb

Decydując się na uśpienie psa w gabinecie, można pozostawić zwłoki do utylizacji. Jeśli zabieg chcemy wykonać w domu, musimy zająć się utylizacją na własną rękę. Niektórzy weterynarze zgadzają się zabrać martwe zwierzę ze sobą, lecz często trzeba samemu zamówić firmę utylizującą. Zwłoki zwierzęcia można również poddać kremacji i pochować na jednym z cmentarzy dla zwierząt.
Należy pamiętać, że nielegalne jest pochowanie zwierzęcia na własną rękę np. zakopując na polu, gdyż prowadzi to do rozprzestrzeniania się różnego rodzaju chorób, wirusów oraz bakterii w środowisku. Zwłaszcza ciała zwierząt, które zostały uśpione z powodu choroby zakaźnej powinny być niezwłocznie utylizowane. Niektóre bakterie i wirusy mogą przetrwać pod ziemią wiele lat, zarażając inne zwierzęta, zarówno domowe, jak i dziką zwierzynę leśną, ściągniętą zapachem rozkładającej się padliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here