Na czym polega praca listonosza?

Pisanie listów wyszło nieco z mody. Nie oznacza to, że ludzie przestali się ze sobą komunikować, lecz zmienili formę korespondencji. SMS-y, maile czy tweety zastąpiły tradycyjne listy. Ich zaletą jest niewątpliwie to, że można je wysłać niemal z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy tylko mieć dostęp do internetu i numer telefonu bądź adres mailowy osoby, do której chce się wysłać wiadomość. Internetowa korespondencja jest też znacznie szybsza od tradycyjnej. Wiadomość nadana z urządzenia mobilnego pojawia się u.adresata zaledwie po kilku sekundach od wysłania Jest też tańsza, bo koszt krótkiej wiadomości tekstowej to zaledwie 15 do 20 groszy.

Nawet ważne dokumenty urzędowe doczekały się własnej wersji cyfrowej. Teraz nie trzeba stawiać się osobiście w urzędzie, by złożyć stosowny wniosek czy oświadczenie. Można to zrobić drogą elektroniczną, siedząc sobie wygodnie przed ekranem komputera. Domowa aura i luz psychiczny sprzyja skupieniu. Teraz, by wypełnić stosowny dokument, nie trzeba stać w długich kolejkach. To swoista oszczędność czasu i pieniędzy. Nawet jeśli potrzebna będzie korekta, można złożyć ją za pośrednictwem internetu. Nie oznacza to jednak, że dokumenty w formie papierowej nie mają racji bytu. One nadal są podstawowym źródłem informacji i na nich opiera się cała korespondencja.

Nie zmieniła się także forma ich dostarczania. Listy polecone i pisma urzędowe nadal przynosi listonosz. Jest on również odpowiedzialny za wypłatę rent i emerytur. W związku, z czym może być narażony na atak ze strony drobnych złodziejaszków. Choć napady na listonoszy nie zdarzają się zbyt często, nie oznacza to, iż w ogóle nie mają miejsca. Taki pracownik poczty musi więc zachować wzmożoną czujność, mając przy sobie większą ilość gotówki. Jednak jest w społeczeństwie grupa osób, która z utęsknieniem wygląda na listonosza. To emeryci i renciści, dla których wizyta tego pana lub pani kojarzy się z przypływem żywej gotówki. Starsi ludzie w ramach wdzięczności ofiarowują listonoszowi drobną sumę pieniędzy, za to, że przyniósł on emeryturę prosto do domu.

Jeśli w danym okręgu jest sporo emerytów i rencistów, może uzbierać się całkiem przyzwoita sumka. Te darowizny pieniężne należą w całości do listonosza i nie musi od nich odprowadzać żadnych podatków. To taki bonus od zadowolonych starszych ludzi. Ile zarabia listonosz. To zależy oczywiście od jego stażu i doświadczenia. Jeżeli oprócz dostarczania listów i emerytur rozwozi również paczki i przesyłki, jego wynagrodzenie wzrasta. Początkujący pracownik poczty może liczyć na zarobki rzędu 1200- 1600 złotych. Dochodzą do tego oczywiście premie kwartale czy roczne. Jeśli klienci będą zadowoleni, może liczyć na rychłą podwyżkę. Jakie wydatki ma listonosz. Jeżeli ma do objechania duży teren, musi poruszać się samochodem, bo tak jest szybciej i sprawniej. W związku z tym ponosi koszty paliwa. Poza tym musi mieć prawo jazdy, bo to znacznie ułatwia mu sprawę. Nie ma samochodu służbowego, dlatego musi jeździć swoim samochodem. Już skończyły się czasy, gdy do tej pracy wystarczył zwykły rower.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here