Koszt zapłodnienia in vitro

Niepłodność to dolegliwość, która dopada 20% par w wieku reprodukcyjnym. Jest to stan, w którym pomimo występowania od trzech do czterech stosunków płciowych na tydzień nie dochodzi do zajścia w ciążę przez kobietę. In vitro to jedna z wielu technik wspomaganego rozrodu, której docelowymi odbiorcami są pary, które stosowały już mniej radykalne i mniej inwazyjne metody leczenia niepłodności, ale niestety bez skutku. Zapłodnienie pozaustrojowe cechuje się wysokimi wymaganiami jakościowymi oraz złożonymi procedurami bezpieczeństwa. Z tych powodów ta technika wspomaganego rozrodu wiąże się z wysokimi kosztami – zatem ile kosztuje in vitro?

Średni koszt zabiegu na podstawie analizy cen oferowanych przez kliniki medyczne waha się od 7 000 zł do 8 000 zł. Jest to cena samego zabiegu, nie obejmującego badań kwalifikujących do podjęcia tego leczenia niepłodności oraz wizyt lekarskich, za które również należy zapłacić, dlatego wydatki będą jeszcze większe.

Lekarz zleca wykonanie badań mierzących poziom poszczególnych hormonów podczas cyklu miesiączkowego, morfologia i grupa krwi, wymaz z szyjki macicy, oraz posiew ogólny z kanału rodnego kobiety. Dodatkowo wymagane mogą być badania obejmujące USG piersi oraz kariotyp przyszłej matki.

Badania również obejmują przyszłego ojca, a w ich skład wchodzi rozszerzona analiza nasienia, wymaz z cewki, morfologia krwi i grupa, oraz kariotyp.

Wyżej wymienione procedury są niezbędne do zakwalifikowania się do możliwości skorzystania z metody in vitro. Oznacza to, że nie będą refundowane przez fundusz, a każde badanie to średnio koszt 50 zł doliczając jeszcze 100 – 150 zł za wizytę lekarską. Zatem wstępny kapitał jaki umożliwi nam staranie się o wykorzystanie metody zapłodnienia pozaustrojowego wynosi około 3 000 zł. W niektorych miastach w Polsce obowiązuje program refundujący koszty zapłodnienia in vitro, lecz refundowane są jedynie środki pieniężne związane bezpośrednio z samym zabiegiem, a nie procesem kwalifikacyjnym.

Refundacji również nie podlegają leki hormonalne regulujące cykl u kobiety. Ich cena to średnio od 1 000 zł do 1 500 zł za jeden cykl, czyli jedno podejście do zapłodnienia pozaustrojowego.

Poszczególne etapy metody in vitro prezentują się następujące w kosztorysie: monitoring cyklu menstruacyjnego – 100 zł, punkcja jajników z pobraniem komórek pod znieczuleniem – 1 600 zł, procedury w labolatorium embriologicznym – 3 400 zł, zapłodnienie komórki jajowej – 1 400 zł, implantacja zarodka do śluzówki macicy – 1 400 zł.

Dodatkowe usługi wspomagające procedurę skutecznego zapłodnienia takie jak zamrażanie zarodków wynosi 500 zł, a koszt ich utrzymania w tym stanie to 400 zł za okres 12 miesięcy.

W przypadku zaawansowanej niepłodności spowodowanej przedwczesnym wygaśnięciem jajników jest możliwość wykorzystania komórek jajowych pochodzących od anonimowej dawczyni. Koszt takiego zabiegu będzie oscylował w granicach 15 000 zł, z dodatkowymi opłatami na badania kwalifikacyjne dla anonimowej dawczyni komórek jajowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here