Konie dawnej i dziś

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu koń był zwierzęciem bardzo ważnym w wielu gospodarstwach domowych. Był nie tylko stosunkowo tanim sposobem transportu, ale również nieocenionym pomagierem, we wszelakich pracach takich jak ciągnięcie wozów czy różnorodnych pracach rolnych. Jeszcze dawniej był to oddany towarzych walk wojennych, a polska husaria niezwykle mocno wpisała się w karty naszej historii. Jednak z czasem konie zaczęły zostawać zastępowe przez technologie. Stała się ona tak rozpowszechniona i dostępna, że wyparła te zwierzęta z wszelakich prac. Obecnie konie spełniają zupełnie inną rolę. Jest to przede wszystkim rola rekreacyjna i sportowa. W wielu miejscach powstają szkółki jeździeckie gdzie adepci jazdy konnej uczą się harmonicznej jazdy. Istnieje mnóstwo dyscyplin sportowych z udziałem koni. Jazda konna staje się aktywnością nie tylko dość kosztowną, ale i elegancką. Już nawet przy zawodach najniższych klas, wymagany jest elegancki strój przypominający galowy. Koniom zakłada się białe czapraki, owijki, a grzywy zaplata w koreczki. Dyscypliną szczególnie stawiającą na ową elegancje jest ujeżdżenie. Tutaj koń nie tylko już ma nas transportować. Koń ma ruszać się również płynnie, z gracją, wykonując przeróżnie elementy ujeżdżeniowe, oczywiście dalece odbiegających od naturalnych ruchów konia, dodatkowo w wyższych klasach, ma robić to w harmonii z muzyką.
Kolejną popularną dyscypliną są skoki przez przeszkody. Tutaj zadaniem jest pokonanie w jak najszybszy i najdokładniejszy sposób ustawionego parkour’u, często bardzo wysokich przeszkód. Przy tym wymienianiu nie można pominąć oczywiście słynnych wyścigów konnych. Jest to sport bardzo trudny i niebezpieczny, gdzie stosunkowo często zdarzają się wypadki. Do zostania dżokejem nie tylko trzeba bardzo dobrze znać się na koniach, ale również bardzo mało ważyć, żeby osiągać jak najwyższe prędkości. Jest to również sport bardzo dochodowy. Podczas największych wyścigów konnych, prowadzone są zakłady na niebotyczne sumy pieniędzy.
Istnieją też inne sporty, mniej popularne, związane z końmi jak na przykład polo.

Jakie są skutki tak dużego zaangażowania tych wierzchowców w sport?
Jednym ze skutków obecnego wykorzystywania koni są ich ceny. Ile kosztuje koń? Zazwyczaj są to kwoty od kilku tysięcy do… kilku milionów! Niestety wiąże się to często z ich traktowaniem jak czystą inwestycję. Najdroższe konie mające wygrywać wyścigi przechodzą mordercze treningi, próbując stworzyć z nich maszyny do sportu. W wyniku tego bardzo często i ich kariera jest równie owocna jak i… krótka. Często po kilku latach uczestnictwa konie nie nadają się dłużej do wykorzystywania w sporcie z powodu między innymi problemów ze stawami. Pojawia się wtedy problem co z takim koniem zrobić, skoro nie może już on generować przychodów. Niestety bardzo często w takich wypadkach sprzedaje się je na rzeź. Całe szczęście możemy też znaleźć mniejsze szkółki jeździeckie, które skupują starsze konie po karierze sportowej czy fundacje ratujące życie koni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here