Jak powinno wyglądać poprawne holowanie auta

Na drogach zdarzają się różne sytuacje, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na dalszą jazdę. Do ich grona można zaliczyć stłuczki, wypadki czy też nagłe awarie. Szczególnie te ostatnie dają się we znaki, ponieważ zwykle ciężko jest je przewidzieć. Nawet najlepiej zadbany i regularnie serwisowany pojazd może ulec nagłemu uszkodzeniu z powodu jakiejś mniej albo bardziej poważnej przyczyny. Nie każdy posiada odpowiednie umiejętności, wiedzę, sprzęt albo warunki techniczne pozwalające na skuteczną likwidację awarii bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W takim przypadku jedynym logicznym rozwiązaniem sytuacji jest holowanie samochodu.

Proces holowania polega na ciągnięciu auta przez inny samochód. Można w tym celu wykorzystywać sztywny hol, lawetę albo linkę holowniczą. Dość popularne jest to trzecie rozwiązanie, ponieważ linki holownicze są niedrogie i prawie każdy posiada je na wyposażeniu albo może je kupić na stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym. Aby prawidłowo odholować samochód do domu lub najbliższego warsztatu, należy przestrzegać kilku ważnych zasad przedstawionych poniżej.

Odpowiednie wyposażenie potrzebne do holowania samochodu

Do prawidłowego holowania auta niezbędne jest specjalne wyposażenie. Podstawowym sprzętem jest wspomniana wyżej lina holownicza. W przypadku standardowego pojazdu osobowego albo dostawczego o masie do 3,5 ton, konieczne jest posiadanie syntetycznej (lina kinetyczna nie nadaje się do użytku w tym przypadku) liny, której długość mieści się w zakresie od 4 do 6 metrów. Takie liny można kupić na praktycznie każdej stacji benzynowej w cenie 20-30 zł. Oprócz liny należy posiadać trójkąt ostrzegawczy będący obowiązkowym elemnetem wyposażenia każdego auta jeżdżącego po polskich drogach. Dodatkowo dobrym pomysłem są kable rozruchowe umożliwiające podładowanie akumulatora i uruchomienie kierunkowskazów wraz ze światłami pozycyjnymi.

Właściwe przygotowanie samochodu do procesu holowania

Przed holowaniem, samochód musi zostać odpowiednio przygotowany do tego procesu. Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić po lewej tylnej stronie holowanego auta. Dodatkowo w przypadku holowania pojazdu w nocy albo w warunkach niezbyt dobrej widoczności, należy włączyć światła pozycyjne. W czasie holowania nie wolno uruchamiać świateł awaryjnych. Jest to dość częsty błąd popełniany przez kierowców holowanych aut. W przypadku ich włączenia, traci się możliwość sygnalizowania manewrów, a to ma bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Samą linę holowniczą trzeba przyczepić do haka holowniczego w aucie, przy pomocy specjalnych zaczepów. Często takie haki można wkręcić w specjalne otwory, które są na co dzień zasłonięte. Liny nie wolno przyczepiać do elementów zawieszenia, ponieważ w takim przypadku można najechać na hol albo doprowadzić do uszkodzenia podwozia lub zawieszenia.

Najważniejsze zasady prawidłowego holowania samochodu

Prawidłowe holowanie pojazdu wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych istotnych zasad przedstawionych poniżej:

  • oba pojazdy biorące udział w tym procesie muszą sygnalizować skręt albo zmianę pasa ruchu,
  • za prawidłowe hamowanie odpowiada pojazd holowany, który powinien zapewnić większą siłę hamowania umożliwiającą właściwe napięcie liny – warto wcześniej umówić się na jakiś sygnał informujący o tym, że kierowca holowanego samochodu ma rozpocząć proces hamowania,
  • należy przez cały czas dbać o to, aby lina była napięta, ponieważ brak napięcia podczas ruszania może spowodować gwałtowne szarpnięcie i uszkodzenie samochodu,
  • należy jechać skrajnym prawym pasem oraz dobrze jest wybrać jak najmniej uczęszczane drogi, na których nie trzeba zbyt często hamować,
  • w przypadku auta z hybrydowego, elektrycznego oraz z zawieszeniem hydropneumatycznym lub automatyczną skrzynią biegów, należy sprawdzić w instrukcji czy standardowe holowanie nie doprowadzi do uszkodzenia samochodu,
  • podstawowa zasada mówi o tym, że bardziej doświadczony kierowca powinien znajdować się za kierownicą holowanego pojazdu.

Warto też pamiętać o kilku innych zasadach lub przepisach, takich jak maksymalna prędkość, która w przypadku holowania na terenie zabudowanym to 30 km/h, a poza nim 60 km/h. Niezależnie od warunków jazdy, samochód holujący musi mieć włączone światła mijania. Holowanie jest zabronione na autostradzie, a także gdy auto holowane ma uszkodzone hamulce. Nie można holować więcej niż jednego pojazdu oraz pojazdu z przyczepą. W takiej sytuacji o wiele lepiej jest poszukać profesjonalnej pomocy drogowej, która sprawnie i bezpiecznie przetransportuje pojazd do pobliskiego warsztatu. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnej internetowej wyszukiwarki https://fixmycar.pl. Dzięki niej każdy bez problemu znajdzie lokalne warsztaty samochodowe w praktycznie każdym zakątku naszego kraju.

https://pomocdrogowa.info/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here