Ile dni trwa okres?

Temat miesiączki jest nadal tematem wstydliwym dla wielu młodych kobiet. Często nie mamy śmiałości swoich pytań zadać nawet lekarzowi. Okres jest osobistą sprawą ale nie wstydliwą. Zatem ile dni trwa okres?
Kobiety miesiączkują przez większą część swojego życia. Te, które nie miały nigdy żadnego problemu z okresem to prawdziwe szczęściary. Niestety większość z nas ma na co narzekać. Okres bywa bardzo bolesny albo za bardzo obfity. Pojawia się za wcześnie, albo znowu się spóźnia. Ciągnie się bez końca, albo trwa tylko dwa dni – i właściwie nie wiadomo czy udać się do lekarza, czy to normalne?
Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle u kobiet między 11 a 13 rokiem życia. Początkowo bywa to raczej plamienie niż krwawienie i trwa bardzo krótko, wszystko ureguluje się dopiero gdy odpowiedzialne za wydzielanie hormonów gruczoły zakończą swój rozwój.
Gdy proces dojrzewania się kończy, miesiączki stają się bardziej obfite i zaczynają się pojawiać mniej więcej co 28 dni. Nie znaczy to jednak, że
będzie zawsze jak w zegarku: lekarze ginekolodzy uważają, że długość cyklu miesięcznego może się wahać od 26 do 30 dni. Zależy to od wielu czynników, nawet stres przyczynia się do tego, że okres może się spóźnić. Jedna kobieta może mieć okres regularnie co 27 dni, a druga co 29. Są jednak kobiety, które miesiączkują częściej np. co 23 albo rzadziej – co 31 dni. Jeśli dzieje się tak regularnie przez dłuższy czas, należy to uznać za normę i nie martwić się, jeśli jednak zdarzy się raz na kilka miesięcy, warto porozmawiać z ginekologiem. Najdłuższy cykl nie powinien jednak przekraczać 35 dni, a najkrótszy, który można jeszcze uznać za „normalny” wynosi 21 dni. Najczęściej są nimi hormonalne zaburzenia, z którymi dziś, na szczęście, można sobie łatwo poradzić.
Okres średnio trwa 5-7 dni u kobiet w przedziale wiekowym 20-40 lat. Młodsze dziewczyny, które dopiero od niedawna mają okres zwykle miesiączkują krócej. Odchylenia od tej normy są normalne również kobiet po czterdziestce, które zbliżają się do menopauzy. W ich przypadku miesiączki bywają dłuższe i bardziej obfite. Miesiączka zwykle zaczyna się plamieniem, miedzy 2 a 4 dniem następuje główne krwawienie, które wygasa od 5 dnia.
Podczas trwania cyklu miesiączkowego często widoczne są zmiany występujące na skórze: wypryski, wahania nastroju, czy temperatury ciała kobiety. Powodem zaburzeń jest zmiana poziomu hormonów żeńskich.
Bezpośrednio przed okresem cera często się pogarsza – na przykład pojawiają się pryszcze. Organizm jest osłabiony, mogą się aktywować infekcje wirusowe, takie jak opryszczka, często włosy przetłuszczają się mocniej . Kobieta przed miesiączką przeżywa często stany rozdrażnienia psychicznego, pogorszenia samopoczucia, rozchwiania emocjonalnego. To tak zwany PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego. Początek okresu wiąże się dla wielu kobiet ze zwiększonym apetytem, głównie na słodkie lub na produkty, które na co dzień nie występują w naszej diecie.
Każda kobieta u której miesiączka występuje już któryś raz, zna już swój organizm i wie co zapowiada okres oraz ile dni zazwyczaj trwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here