Dorabianie sobie na rencie

W dzisiejszych czasach coraz więcej grup społecznych szuka sposobu na dorobienie sobie do podstawowej pensji. A co ma zrobić rencista, który nie zarabia a utrzymuje się z renty od państwa? Wszystkie takie sytuacje reguluje prawo.
Ile może dorobić rencista, który otrzymuje już swoją rentę? Czy istnieje taka możliwość aby dorobił sobie do swojej renty, skoro nie wystarcza ma na podstawowe potrzeby życiowe?
Oczywiście istnieje taka możliwość, ponieważ zarówno rencista jak i emeryt mają prawo dorobić sobie do swojej renty jak i emerytury. Jednak istnieją pewne wyznaczniki, których przekraczać nie można. I trzeba ich przestrzegać, ponieważ za nieprzestrzeganie przepisów prawnych grozi odpowiedzialność karna.
Prawo reguluje limit, do jakie może rencista sobie dorobić. Każdy rencista ma obligatoryjny obowiązek zawiadomienia takie organu państwowego jak ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej oraz o wysokości osiąganego przychodu z tej pracy dodatkowej. W bieżącym roku jak i każdym limit, jaki nie może przekroczyć żaden rencista w dorabianiu sobie do renty ustala się na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które ustalone jest przez prezesa GUS. Zmniejszenie emerytury lub renty następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie po przekroczeniu 130%. Zatem należy przestrzegać tych ustalonych odgórnie przepisów prawnych, jeżeli nie chce się podlegać odpowiedzialności karnej.
Jednak istnieją pewne odstępstwa od reguły. Oznacza to, że prawo wymienia pewne grupy osób, których te limity nie obowiązują. Te osoby mogą bez żadnych konsekwencji prawnych dorabiać sobie do swojej renty i do jakiej kwoty chcą. Do takich grup osób, których te limity nie obowiązują należą: kobiety, które ukończyły 60 lat, mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat, oraz osoby, które pobierają rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po tym inwalidzie. Zatem te grupy osób mogą sobie dorabiać w jaki sposób chcą i ile chcą. Oczywiście tak aby zdrowie im na to pozwoliło, ponieważ renciści są osobami w podeszłym wieku.
W jaki sposób najczęściej dorabiają sobie renciści?
Dobrym pomysłem jest opieka nad dziećmi w rodzinie bądź wśród okolicy i znajomych. W ten sposób można dorobić sobie kilkaset złotych do domowego budżetu. Z tego pomysłu korzystają często renciści, którzy uwielbiają otaczać się małymi dziećmi i ich towarzystwo ich ożywia. A przy większych dzieciach nie trzeba się przemęczać fizycznie.
Jeżeli dany rencista posiada duże bądź średnie mieszkanie to można zaoferować swój pokój do wynajęcia jakiemuś studentowi. Przez to rencista będzie otrzymywał regularnie określoną kwotę, dzięki której będzie mógł podnieść sobie swój standard życiowy. Jest to dobra opcja dla takich rencistów, którzy lubią towarzystwo młodych ludzi i przede wszystkim nie przeszkadza im towarzystwo obcych osób. Jest to o tyle dobra alternatywa na dorobienie sobie do renty, że dany rencista nie musi wykonywać fizycznej pracy, na którą prawdopodobnie nie starczy starszemu renciście siły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here