Co powoduje astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku występująca powszechnie na świecie, zazwyczaj w połączeniu z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Nazywany jest także niezbornością, ponieważ polega na zaburzeniu symetrii obrotowej gałki ocznej, powodujące zniekształcenie obrazu na skutek powstania na siatkówce obrazu niepunktowego. Obraz widziany przez osoby z astygmatyzmem jest więc wykrzywiony, nie ma ostrości i odpowiedniego kontrastu. Co powoduje tę wadę wzroku i jak można ją korygować?

Powody występowania astygmatyzmu

Astygmatyzm spowodowany jest wadą refrakcji układu optycznego oka, tzn. różną mocą refrakcyjną w poszczególnych jego przekrojach. Najczęściej spotykany jest astygmatyzm regularny, w którym powierzchnia oka, czyli rogówka, ma nieregularną krzywiznę. Światło wpadające do oka nie skupia się więc w jednym punkcie na siatkówce i powoduje, że widziany obraz staje się rozmyty. Osoby z astygmatyzmem mają także problemy z wyczuciem przestrzeni i postrzeganiem płaszczyzn, co jest szczególnie groźne, jeśli chcą prowadzić samochód, ale też przeszkadza po prostu w codziennym funkcjonowaniu. Więcej informacji na temat astygmatyzmu znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

W jaki sposób korygowana jest wada astygmatyzmu?

Przez wiele lat głównym sposobem na korygowanie astygmatyzmu było odpowiednie dobieranie szkieł okularowych z soczewkami cylindrycznymi, które pozwalały na prawidłowe skupienie światła w oku. Współcześnie wadę tę można w wygodny sposób skorygować także soczewkami kontaktowymi, których używają nawet osoby z wysoką wartością astygmatyzmu. Miękkie soczewki toryczne produkowane m.in. przez markę Acuvue stworzone zostały z wykorzystaniem technologii ASD, dzięki której utrzymują się w stałej pozycji na powierzchni oka i wyraźne widzenie niezależnie od ruchów głowy czy oczu. Wykorzystana została w nich również technologia Hydraclear, która z kolei gwarantuje utrzymanie właściwego nawilżenia powierzchni oczu. Pomaga w stabilizacji filmu łzowego i minimalizuje wysychanie powierzchni oka, dzięki czemu soczewki mogą być noszone nawet przez osoby pracujące dużo przed monitorami komputerowymi lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wygoda użytkowania i gwarancja zdrowia dla naszych oczu powodują, że soczewki Acuvue należą do najchętniej kupowanych produktów do korygowania wzroku na świecie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzede wszystkim bezpieczeństwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here