Angina bardzo podstępna choroba

Mówi się, że od bólu gardła się nie umiera i zasadniczo jest to prawda. Jeśli ma się do czynienia ze zwykłym zapaleniem gardła, to dolegliwości trwają zazwyczaj od dwóch do trzech dni. Tyle właśnie utrzymuje się obrzęk śluzówki i lekkie drapanie. Poza tym schorzenie narządu mowy to najczęstsza przypadłość w okresie jesienno- zimowym. Jego leczenie opiera się na braniu tabletek do ssania i preparatów do psikania. Dozuje się je wprost do jamy ustnej. Mają one działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Poza tym do ich wykupienia nie potrzeba recepty. Są one dostępne nie tylko w aptekach, ale i na stacjach benzynowych i dużych sklepach sieciowych. Dzięki nim gardło jest odpowiednio nawilżone i nie jest czerwone ani nie ma cech podrażnienia.

Sprawa znacznie się komplikuje, jeśli nasze gardło atakuje angina. Na początku łatwo ją pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Podobnie, jak ono zaczyna się dreszczy i niewielkiej gorączki. Jednak angina rozwija się w błyskawicznym tempie i szybko wyprowadza nas z błędu. Po pierwsze ślinianki i migdały zaczynają bardzo boleć, a z czasem puchnąć. Ich obrzęk doprowadza to tego, że pojawiają się problemy z przełykaniem. Ślina staje się tak gęsta i klejąca, że trudno ją odkrztusić i pozbyć się jej. Angina jest także przyczyną pojawienia się w drogach oddechowych dużej ilości flegmy. Wydzielina ta utrudnia spożywanie posiłków i napoi, jest też odpowiedzialna za ciągle wymioty. Gorączka, ciągłe cofanie się treści żołądkowej i niemożność przełknięcia czegokolwiek, sprawia, że ta choroba należy do bardzo uciążliwych.

Jeśli trafi się nam jej ropna odmiana, wtedy możemy zapomnieć o słodkim leżakowaniu w łóżku. Angina nie pozwoli ani na chwilę o sobie zapomnieć. Ponadto do jej zwalczania potrzebny będzie antybiotyk. Można go podawać w dwóch wersjach. Ta nieco łagodniejsza to tabletki, a ta druga to zastrzyki. Choć one są bardziej bolesne i znacznie osłabiają organizm, są jednak o wiele skuteczniejsze w leczeniu anginy. Trzeba także pamiętać, by podczas kuracji leżeć w łóżku i przebywać w cieple. To ono jest czynnikiem, który przyśpiesza dochodzenie do zdrowia. Pomocne są także płukanki z kory dębowej lub szałwii. Pozwalają one pozbyć się bakterii, które są bezpośrednim źródłem infekcji.

Ile trwa angina? To zależy od tego, czy przebiega ona łagodnie, czy pojawiają się powikłania. Jeżeli następuje ten pierwszy przypadek, to trwa ona od siedmiu do dziesięciu dni. W tym czasie można zarazić nią także inne osoby. W drugim przypadku nie ma jakichś ustalonych granic czasowych. Powikłania mają to do siebie, że mogą trwać przez długi okres. Angina może się powtarzać nawet co kilka tygodni. By się jej pozbyć, należy poddać się terapii antybiotykowej. Jednak dobranie odpowiedniego rodzaju, wcale nie jest takie proste. Lekarz trochę na nas eksperymentuje, bo nie ma pewności, który z nich zadziała. Z tym że częste stosowanie antybiotyku szkodzi na żołądek i znacznie osłabia oporność. Jednak nawracające anginy mogą wyrządzić wiele szkód, więc antybiotyk to takie mniejsze zło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here